Erişilebilirlik

CHP Lideri ‘Adalet’ Yürüyüşüne Başladı


CHP Lideri 'Adalet' Yürüyüşüne Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Adalet' adını verdiği yürüyüşüne başladı. Yürüyüşe bazı CHP milletvekilleri ile binlerce kişi katıldı. Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başladığı yürüyüşü 425 km sürecek.

“Biz gerginlik istemiyoruz biz kavga istemiyoruz. Biz birlikte beraber huzur içinde yaşamak istiyoruz. Biz mahkemelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde öğretim üyeleri istemiyoruz. Dolayısıyla bunlar bize acı veriyor ve bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor.”

Bu sabah Ankara’da evinin önünde bu açıklamaları yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Söylemiştim, eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce ben ödeyeceğim diye. Şimdi yürüyorum yürüyeceğim. İstanbul’a kadar bu son olmayacak. Bizim yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek” dedikten sonra yola çıktı.

CHP lideri önce Ankara Güvenpark’ta kendisini bekleyen CHP’liler ile Haziran Hareketi, Halkevleri gibi oluşumlardan katılımcıların da yer aldığı kitlenin yanına gitti.

Yürüyüşün en az 23 gün sürmesi bekleniyor

Elinde “adalet” yazılı bir döviz taşıyan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün bir bölümüne eşi Selvi Kılıçdaroğlu da eşlik etti. Korumaların da yanından ayrılmadığı CHP lideri daha sonra oğlu Kerem Kılıçdaroğlu’yla yürüyüşüne devam etti.

Ankara İstanbul arasındaki 450 kilometre. CHP lideri günde on beş kilometre yürümesi halinde yürüyüşü otuz gün sürecek eğer bir günde 20 kilometre mesafe alabilirse ise 23 gün sürecek.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler henüz Ankara çıkışına ulaşmış değil. Kitle yürüyüş boyunca “Hükümet istifa”, “Diktatör Erdoğan”, “Hayır daha bitmedi yeni başlıyor”ve “Faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlar attı.

İstanbul’daki Adalet Nöbeti Maçka Parkı’nda

Kılıçdaroğlu’nun adalet arayışına destek vermek için CHP İstanbul İl Örgütü de Maçka Parkı’nda “adalet nöbeti” başlattı.

Yaklaşık bin beş CHP’li İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın çağrısıyla sabah saatlerinde parka geldi. CHP’liler polisin çevresinde yoğun güvenlik aldığı parkın içine adalet yazılı pankartlar astılar.

Grup Yorum’un eski solistlerinden CHP Hatay milletvekili Hilmi Yarayıcı nöbetin ilk saatlerinde yaklaşık bir buçuk saat süren bir konser verdi.

Hilmi Yarayıcı: Bıçak kemiğe dayandı

Konser sonrası Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Yarayıcı, CHP’nin mücadeleyi eyleme taşımakta biraz geciktiğini söyledi.

CHP Hatay milletvekili, “Bu süreç bugün başlamış bir süreç değil. HDP eş genel başkanları, 11 milletvekili ve belediye başkanlarının tutuklanması Anayasa değişikliklerinin zorbalıkla geçirilmesi biz buraya getirdi. Referandumla ilgili YSK’nın aldığı kararın anti demokratik olduğunu hepimiz biliyoruz. O günlerde provokasyon arayışı da oluştu. Hatta genel başkanımız ‘kan gövdeyi götürecek’ demişti. Aslında bunu her fırsatta söylüyorlar. Nuriye ve Semin’in açlık grevinin de zeytinliklerin talan edilmesine karşı verilen mücadelenin de Gezi’ye dönüşeceği söylendi. İktidar sahipleri de temkinli davranıyor. O yüzden o tasarıyı geri çektiler. Belki Enis’in tutuklanması sonucu böyle bir tepki oluşmayacağını düşünüyorlardı. Ama artık bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Yarayıcı: Milyonlar tepki göstermezse bizi de alacaklar

20 Mayıs 2016’da Meclis’te verilen kararla 148 milletvekilinin dokunulmazlıkları kalktı. Dokunulmazlıkları kalkan 55 CHP milletvekilinden biri de Hilmi Yarayıcı. CHP’li milletvekiline göre, eğer gereken mücadele gösterilmezse yeni tutuklamaların olması mümkün.

“Bence CHP milletvekillerine yeni operasyonlar yapılabilir. Bence o yüzden yeni süreç başlıyor. Enis’in tutuklanmasına yeterli bir tepki gösterilemezse milyonlarca insan tepki göstermezse sıra bize gelecek bizi alacaklar. Şunu da söyleyeyim Enis Berberoğlu itiraz sonucu serbest kalsa da bu mücadele sürmeli. Çünkü HDP’li tutuklanmalarını gayrımeşru buluyorum. Akademisyen öğretmen ve gazetecilerin içeri atılmasını da doğru bulmuyorum. Bundan sonra verilecek mücadele omuz omuza olmalı.”

CHP’li kadınlar: Yürüyüş eylemi geç kalmış ama yaşamsal bir eylem

Maçka Parkı’ndaki kitle arasında kadınların ağırlığı dikkat çekiciydi. CHP Fatih İlçe Teşkilatı’nda görevli Aysel Erdoğan, partisinin sokağa çıkmakta geç kaldığı görüşünde. Erdoğan, genel merkezin gönderdiği beş soruluk anket formunu sormak için Fatih’te bin eve girdiklerini ve Fatihlilerin önemli bir ksımının da bu fikirde olduğunu dile getirdi.

“ ‘Cumhurbaşkanı kim olsun? Referandum sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?’ soruları da var bu ankette. Genel kanı şu, referandum şaibelidir. Kapısını çaldığımız bizi buyur eden hemen hemen tüm vatandaşlarımız kapalısı açığı bir tek rica ediyorlar ‘apartmanımızı belirtmeyin şu kişiler söyledi demeyin’. Referandum gayrımeşru. Faşizmin baskısı bu yüzden başladı. Belki bize de sıra gelecek ama biz direnmeye devam edeceğiz. Çünkü biz Gezi anneleriyiz, direnenlerin anneleriyiz.”

Bir başka CHP’li kadın Saadet Çakarlı ise CHP liderinin başlattığı adalet yürüyüşünü gecikmiş ama doğru bir eylem olarak niteledi.

Çakarlı, “Bu yürüyüş çözüm olmayabilir. Ama artık canımıza tak etti. Referandumda oylarımız çaldılar. Aslında o zaman yürümemiz lazımdı geç kaldık. Ama yine de her şey bitmiş değil. Bu yürüyüşü yapmak ve sonrasında da adalet konusunda geri adım atmamak bizim için yaşamsal. Atatürk Cumhuriyeti’ni yıktırmayacağız, cumhuriyetimizi kaptırmayacağız” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG