Erişilebilirlik

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu Tutuklandı


Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, 16 Kasım 2016'da düzenlenen duruşma sonrası gazetecilere konuşurken
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, 16 Kasım 2016'da düzenlenen duruşma sonrası gazetecilere konuşurken

MİT TIR’ları davasının sekizinci duruşmasında Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklanmasına karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Mahkemesi, Berberoğlu’nu 25 yıl hapis cezasına çarptırırken davanın diğer şüphelileri Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün dosyası davadan ayrıldı.

Berberoğlu, casuslukla suçlanıyordu

29 Mayıs 2015’te Cumhuriyet gazetesinde “İşte Erdoğan’ın Yok Dediği Silahlar” haberiyle ilgili açılan davada CHP milletvekili Berberoğlu, gazetede yer alan habere konu olan görüntüleri Can Dündar’a teslim etmekle suçlanıyordu.

Dava savcısı, 11 Ocak 2017’te verdiği esas hakkındaki Berberoğlu'nun "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istemişti.

Berberoğlu: "Adaletle alakası olmayan sarayın odalarında hukukun katledildiğini defalarca gördük"

Karar sonrası adliye koridorunda kısa bir açıklama yapan Enis Berberoğlu, kararın hukukla ilgili olmayacağını söyledi.

Berberoğlu, "Partili arkadaşlarım vatandaşlarım ilk defa gelmiyoruz adliyeye. Adından başka, adliyeyle adaletle alakası olmayan sarayın odalarında hukukun katlediğini defalarca gördük. Biliyorum ki beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım. Biz buraya mağdurlar masumlar için geliyorduk. Bugün kendim için geldim. Bu kararla kamuoyuna gözdağı verilmek istenmiştir. Olmadık bir işten böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın. Tek söyleyeceğim budur" dedi.

Bu sözlerinden sora yaklaşık bir saat adliyenin zemin katında bekletilen Berberoğlu, Maltepe Cezaevi'ne sevk edildi. Berberoğlu'nun, Maltepe Cezaevi'nde birkaç gün kaldıktan sonra Silivri Cezaevi'ne nakledilmesi bekleniyor.

Berberoğlu: "Olmadık Bir İşten Böyle Bir Mağduriyet Yarattılar Bunu Yaratanlar Utansın"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

Engin Altay: "Bu karar CHP ve referandumda 'Hayır' diyen herkese gözdağı kararıdır"

Enis Berberoğlu'nun yargılandığı davaya CHP milletvekilleri büyük ilgi gösterdi. Hilmi Yarayacı, Gürsel Tekin, İlhan Kesici, Barış Yarkadaş gibi isimlerle birlikte adliyeye gelen CHP Meclis Grup Başkan Vekili Engin Altay, karar sonrası İstanbul Avrupa Adliyesi'nde yaptığı açıklamada tutuklanma kararına sert tepki gösterdi.

Altay, “Bir yerde adliye olması orada adalet olduğu anlamına gelmez. Bir ülkede yargıçlar verecekleri karar bakımından 'Diktatörü nasıl hoşnut ederim, vereceğim karar diktatörün bana nasıl sempatiyle bakmasını sağlar, beni nereye yükseltir' diye düşünüyorsa böyle adalet, böyle yargıya lanet olsun. Bu karar muhalefete gözdağı kararıdır. Bu karar AKP’nin anti-demokratik uygulamalarından rahatsız olan herkese karşı gözdağıdır. Son yapılan seçimde 'Hayır' diyen bütün topluma da gözdağıdır” dedi.​

Altay: "CHP bu ülkenin diktatörün çiftliği olmasına müsaade etmeyecektir"

Berberoğlu'nun tutuklanmasından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tutan CHP Grup Başkan Vekili Altay, artık "tuzun koktuğunu" ifade etti: "CHP’ye yönelik devlet zorbalığıdır. CHP, en faşist diktatörlüklerde ana muhalefet partisine yapılabilecek bir uygulamayla karşı karşıyadır. CHP bu ülkenin diktatörün çiftliği olmasına müsaade etmeyecektir. Bu dosya Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanmasını sağlayacak bir dosyadır. Haber yayınlandığında Erdoğan 'Ben onu öyle bırakmam' demişti. Şimdi o gün söylediği gerçek oldu. Bu millet ve CHP onun yaptığını yanına bırakmayacak. Korku imparatorluğu oluşturma çabaları nafiledir." ​

CHP Meclis Genel Kurulu'nu terk etti

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu ve Merkez Yönetim Kurulu olağanüstü olarak toplandı.

Olağanüstü toplantı sonrası CHP Meclis Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Meclis Genel Kurulu'nda söz alarak "Bütün dünya kamuoyu ve Türkiye kamuoyu biliyor ki bu davanın savcısı da, hakimi de, müdahili de müdahale edeni de aynı kişidir. Bu dava saray rejiminin kendisine 'Hayır' diyen milyonlara karşı yürüttüğü bir davadır. Alınan karar etkin olan faşizmin tescilidir. CHP bu faşizmle tüm tarihi boyunca ettiği mücadeleyi bugünden sonra da gösterecektir. Enis Berberoğlu da halkın seçtiği vekiller de bu saray rejiminin talanına baskısına ve zulmüne 'Hayır' diyen herkes de emin olsun biz güçlüyüz biz kazanacağız​" dedi.

Özel'in konuşmasından sonra CHP Meclis Grubu, genel kurul salonunu terk etti.

Erdem Gül: "Kupkuru bir hukuksuzluğun ortasındayız"

Almanya'da bulunan Can Dündar'ın katılmadığı davada dosyası ayrılan Erdem Gül ise bu kararla gazetecilik yapmanın engellenmek istendiğini öne sürdü: "İki haber bir müebbet çıkardı. Bu en bariz gazetecilik davası. Ülkede gazetecilik yapılmasını engelleyen bir davadır. Gazetecilik açısından vahim durumdayız. Kupkuru bir hukuksuzluğun ortasındayız.”

Berberoğlu siyasete atılmadan önce Hürriyet gazetesini yönetiyordu

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekili seçilen Berberoğlu’nun uzun bir gazetecilik geçmişi var.

1981 yılında Dünya gazetesi ekonomi servisinde gazeteciliğe başlayan Berberoğlu, Hürriyet, Cumhuriyet, Güneş, Radikal gazeteleri ile CNN-Türk’te yazar, yorumcu ve ekonomi müdürü olarak görev yaptı. 2010 yılında Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi iken Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen Berberoğlu, 2014 yılının Ağustos ayında görevinden istifa etti ve CHP saflarında siyasete atıldı.

XS
SM
MD
LG