Erişilebilirlik

CHP Muharrem İnce'nin İddialarını Reddetti


,

Ana muhalefet partisi CHP, 28 Haziran 2018'deki seçimlerde Cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği Muharrem İnce'nin bugün parti yönetimini hedef alan suçlamalarını reddetti. İnce’nin iddiasının aksine kendisine destek verildiğini bildirdi.

Açıklamada, İnce'nin örgütlerin destek vermediği iddiası yalanlanarak 27 milyon liralık destek verildiği kaydedildi. İnce’nin “2018'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 13 bin sandık boş bırakıldı” şeklindeki iddiasına ise CHP’nin seçim sandıklarına bütün seçim dönemlerinden daha fazla sahip çıktığı ifadesiyle karşılık verildi. Sandıklara sahip çıkma çabasının sadece CHP ile değil Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle yürütüldüğü de kaydedildi. İnce'nin, seçimi CHP’ye Kürt seçmenlerin kazandırdığı buna rağmen seçimden sonra partinin Kürt seçmene “yürekten bir teşekkür” edemediği iddiasına ilişkin olarak da tüm seçimlerde parti genel başkanı ve parti sözcülerinin inanç ve kökenlerini dikkate almadan, hangi partiden olursa olsun, seçmenlere teşekkür etmiş oldukları cevabı verildi.

İnce’nin CHP’nin, Cumhurbaşkanı adayından ziyade Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun tanıtımını yaptığı şeklindeki açıklamasına da 2018’de hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimleri yapıldığı bu nedenle de iki seçimli kampanyada Kılıçdaroğlu ve genel seçim kampanyasının billboardlarda temsil oranının “Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 3/1, filmlerde ise yine Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 5/1’dir” olduğu kaydedildi.

CHP’nin yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İddia: 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhurbaşkanlığı Kampanyasına gerekli desteği vermemiştir. Örgütler gerekli desteği alamamıştır.

Gerçek: 2018 yılında Milletvekilleri Genel Seçimi ile birlikte gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi kampanyasına partimizin verdiği mali destek miktarı 82 Milyon TL’dir... Bu rakamın 27 Milyon TL’si örgütlere, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kampanyasında kullanılmak üzere aktarılmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı destek kampanyasında 26 Milyon TL bağış toplanmış ve bu kampanya süresince harcanmıştır. Bir önceki seçim kampanyamızın toplam bütçesi ise sadece 16 Milyon TL'dir.

“Silivri'de dünür belediye başkan adayi gösterildi”

İddia: Cumhuriyet Halk Partisi, 2018 Cumhurbaşkanı adayına yakın isimleri siyaseten engellemiş ve aday göstermemiştir.

Gerçek: Cumhuriyet Halk Partisi'nin aday belirleme ölçüsü, kimin kime yakın olduğu değil, kazanma potansiyelidir. Bu potansiyel de yapılan anketler ile belirlenmiştir. Öte yandan iddia sahibinin dünürü de (İstanbul Silivri ilçe belediye başkanlığı adayı Özcan Işıklar) dahil olmak üzere, yerel seçimlerde de halkın desteğini alan her CHP'li aday gösterilmiştir. (Bu arada Işıklar, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanlığını kazanamadı.)

İddia: Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı ile iletişimini koparmış, bilgi akışı sağlamamıştır.

Gerçek: Seçim günü saat 16.30’da Parti Sözcüsü Sayın Bülent Tezcan Cumhurbaşkanı adayımızı aramış seçim gecesi sonuçların sayın Genel Başkanımızla birlikte genel merkezde izlenmesi noktasında davette bulunulmuş ancak bu davet sayın Cumhurbaşkanı adayımız tarafından kabul görmemiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir hafta önce Genel Başkanımızın talimatı ile Genel Başkan Yardımcımız Sayın Onursal Adıgüzel, randevu alarak, seçim günü veri akışının nasıl sağlanacağı, diğer siyasi partiler, haber ajansları ve gönüllüler arasında koordinasyonun nasıl işletileceği yönünde bilgi aktarmak üzere Cumhurbaşkanı Adayımızı kaldığı otelde ziyarete gitmiştir. Yaklaşık 3 saatlik bir bekletmenin ardından Sayın Adıgüzel’e koruması tarafından Cumhurbaşkanı Adayımızın görüşmeyeceği bilgisi aktarılmıştır. Ayrıca Genel Merkez Yöneticilerimiz tarafından, kendisine basın açıklaması yapması yönünde yapılan önerilerin, hiçbirinin gereği yerine getirilmemiştir.

İddia: CHP Cumhurbaşkanı adayından ziyade Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun tanıtımını yapmıştır.

Gerçek: Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte Milletvekili Genel Seçimi de yapılmıştır. İki seçimli bu kampanya da Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Genel Seçim kampanyasının billboardlarda temsil oran Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 3/1, filmlerde ise yine Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 5/1’dir.

"CHP sandıklara sahip çıktı"

İddia: Cumhuriyet Halk Partisi sandıklara sahip çıkmamıştır. (İnce, 13 bin sandıkta parti gözlemcisi bulunmadığı için 4 milyon oya sahip çıkılmadığını söylemişti.)

Gerçek: CHP seçim sandıklarına bütün seçim dönemlerinden daha fazla sahip çıkmıştır. Sadece kendisi değil, Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile bu çalışma yürütülmüştür. Gösterilen başarı sayesinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı, daha önceki seçimlerde başarısız olunan birçok seçim bölgesinden milletvekili çıkarmıştır. Üstelik tüm bahsedilen çalışmalar bütün engellemelere rağmen gerçekleştirilmiştir. Örneğin Şanlıurfa'da Abdullah Şanlı isimli sandık görevlimiz yaralanmıştır. Buna rağmen CHP sandıklara sahip çıkmayı sürdürmüştür. Kaç sandıkta temsilcimiz olduğu sayısı ise yeni değildir, seçimden hemen sonra CHP intranet sisteminde yayınlanmıştır. Aynı veriler YSK sisteminde de mevcuttur. (Bu açıklamayla CHP, 13 bin sandıkta parti gözlemcisi bulunmadığı bilgisini yalanlamadı, sadece her şeye rağmen sandığa sahip çıkıldığını savundu.)

"CHP tüm seçmenlerine teşekkür etti"

İddia: Kürt Seçmenlere teşekkür edilmedi.

Gerçek: Tüm seçimlerde Genel Başkanımız ve Parti Sözcülerimiz seçmenlerimizin inanç ve kökenine bakmadan, hangi partiden olursa olsun, CHP adaylarına oy veren tüm seçmenlere teşekkür etmişlerdir. Cumhuriyet Halk Partisi aldığı her bir oyun kıymetini bilmekte, demokrasiye sahip çıkan tüm partilerin seçmenlerine bugün de yürekten teşekkür etmektedir."

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG