Erişilebilirlik

CHP'de "değişim" iç çatışmaya mı dönüşüyor?


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun posteri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun posteri

ANKARA - Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki (CHP) "değişim" tartışması, Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevden ayrılması amacıyla nasıl bir çalışma yürütüldüğüne ilişkin bir toplantının videosunun sızdırılmasıyla yeni bir boyut kazandı.

Ana muhalefet partisi CHP"de 14 Mayıs'ta parti oyu dolayısıyla milletvekili sayısında artış sağlanamaması ve 28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Seçimi'nin kaybedilmesiyle "değişim" talebi gündemde.

CHP tabanındaki seçim sonuçlarına yönelik eleştiriler üzerine "değişime hazırım" diyen Kılıçdaroğlu, ilk önce Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yani yakın çalışma ekibini yenileyerek, "kaptan" olarak gemiyi güvenli limana ulaştıracağını söyledi.

Bu yaklaşımı yeterli olmayınca Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanılığı seçiminde aldığı yüzde 48 oyla toplumdaki ulusalcı, Kürt, muhafazakar, ülkücü farklı kesimleri barıştırdığı ve böylece aslında değişimi gerçekleştirdiği görüşünü paylaştı.

"Başörtülüsü, başı açığı, seküleri, Atatürkçüsü, milliyetçisi biraraya geldiyse büyük bir değişimi zaten başlatmışız demektir. Ama biz toplum olarak neyin değiştiğine değil, neyin değişmediğine bakarsak hata yapmış oluruz. Değişen şeyler yüzde 20'lerden yüzde 48'lere uzanan kitlelerdir. Değişen şeyler, asla görüşülemez denilenle görüşmek, ittifak yapmaktır" sözleriyle genel başkanlıktan ayrılmayacağı şeklinde yorumlanan Kılıçdaroğlu'na karşı lider değişimi talebi ise hız kazandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu öncülüğünde, olağanüstü Parti Meclisi (PM) toplantısı ve ilçelerdeki kongre sürecine Kılıçdaroğlu yönetimince müdahale edilmesini engelleme hazırlığı yapıldığı kamuoyuna taşındı.

Kılıçdaroğlu'yla seçim öncesinde MYK üyesi olarak görev alan bazı isimlerin katılımıyla yapılan çevrimiçi toplantı, Youtube'da "Değişim Gerçeği" adlı bir hesaptan paylaşıldı.

CHP'de "değişim" iç çatışmaya mı dönüşüyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Kılıçdaroğlu'nun karşı hamlesi: PM pazar günü toplanıyor

Kemal Kılıçdaroğlu ise, İmamoğlu öncülüğünde yürütülen olağanüstü PM toplantısı çağrısına karşı Pazar günü PM'yi olağan toplantıya davet etti.

Bugün içinse Kılıçdaroğlu'nun, İmamoğlu ekibi tarafından kamuoyuna açıklama yapılacağı yönündeki hazırlığı öğrenerek MYK'yı sabah toplantıya davet etmesi de dikkat çekti. CHP MYK toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun CHP'li bazı kurmaylarla yaptığı çevrimiçi toplantı kaydı YouTube'a sızdırıldı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun CHP'li bazı kurmaylarla yaptığı çevrimiçi toplantı kaydı YouTube'a sızdırıldı


İmamoğlu'nun hazırlığı "ihanet" suçlamasıyla sızdırıldı

"İşte yüzyılın ihaneti. Kılıçdaroğlu'na tarihi ihanet" başlığıyla sızdırılan videonun altında açıklama bölümünde yer alan yazıdaki, "İmamoğlu'nun Değişim A Takımı ile gizli darbe toplantısı" ifadesi dikkat çekti.

Yazıda, "Tamamı partiye çökmüş, dönemlerdir her türlü malı götürmüş, son seçimde milletvekili listesini yapmış kişiler. Değişim manifestosunu Bülent Tezcan yazıyor, örgütleri Tekin Bingöl ayarlıyor" ifadesiyle geçmişte Kılıçdaroğlu'nun yakın çalışma arkadaşı olmalarına vurgu yapıldı. Yazıda ayrıca, "Ayağa kalk CHP örgütü, ihaneti gör, partine sahip çık" denilmesi de göze çarptı.

Eski MYK

Video kapsamında olağanüstü PM çağrısı hazırlığına eski MYK üyeleri Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Engin Altay, Onursal Adıgüzel, Muharrem Erkek ve Selin Sayek Böke ile CHP Grup Başkanı Özgür Özel'in destek verdiği görüldü. Videoda yer almamalarına rağmen tanıtım yazısında, Hakkı Süha Okay, Pınar Uzun, Sevgi Kılıç, Gökan Zeybek ve Ahmet Hakan Uyanık'ın da ekipte bulunduğu açıklandı.

14 Mayıs'ta İstanbul milletvekili olduktan sonra CHP Grup Başkanvekili olan Gökhan Günaydın'ın doğrudan hazırlık sürecini yürüttüğü de görüldü.

Ayrıca PM üyeleri Hasan Baltacı, Umut Akdoğan, Yaşar Selman, Erbil Aydınlık ve Turan Aydoğan'ın da sürece katıldığı öne sürüldü.

İmamoğlu: "Aile meselesi gibi konuşuyoruz"

İBB Başkanı İmamoğlu ise bugün, kendisi ile CHP'li bazı kurmayların çevrimiçi yaptıkları toplantı kaydının sızdırılması hakkında yaptığı açıklamada, bu görüşmelerin hiçbir gizli tarafı olmadığını belirterek, "Biz partimizle ilgili mevzuları partimizin yetkilileriyle çekinmeden açık ve seçik kalbimizde ne varsa birarada, bir aile meselesi gibi konuşuyoruz, konuşmaya da devam edeceğiz. Oradan sağlıklı karar çıkması için de yapılan her işlemi takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

Toplantı videosunu kimin, nasıl sızdırdığını araştıracaklarını söyleyen İmamoğlu, sızdırma meselesiyle ilgili soruya, "Bugün bile buna benzer toplantılarımız var. Konuşulan konular partinin konularıdır. Bunlarla ilgili hiçbir kelimesini sizin huzurunuzda konuşmayacağım. Ama masalarda konuşmaya devam edeceğim" yanıtını verdi.

Öztrak: "Yarışmaya 'evet' diyoruz ama..."

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İmamoğlu öncülüğündeki toplantıdan CHP Genel Merkezi olarak video yayınlanmadan önce haberdar olmadıklarını açıkladı.

Öztrak, bugünkü MYK sonrası yaptığı basın açıklamasında, “Millet zulüm altıdayken zoom konuşmayı doğru bulmayız. Partimizin geleneklerine uymayan, partinin hiyerarşisini dikkate almayan, etik olmayan toplantıyı doğru bulmuyoruz. Yarışmaya 'Evet' diyoruz ama bu süreçte partimizin yıpratılmasını doğru bulmuyoruz. Genel merkezimizin de bu görüşmeden haberi yoktu. Partimizin yönetimi, 100 yıllık partimizi limana yanaştırmaya kararlıdır" dedi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG