Erişilebilirlik

CHP’nin “Türkiye İttifakı” hedefinde kalesi Ankara mı oldu?


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarının belli olmasının ardından halkı selamlıyor.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarının belli olmasının ardından halkı selamlıyor.

CHP, Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı adaylığı ve ilçelerde etkili olduğu aday belirleme süreciyle başkentte yüzde 60,3 oy oranına ulaştı. Ankara, Özgür Özel’in “Türkiye İttifakı” hedefinde mevcut 3 ilçenin yanısıra 13 ilçenin daha kazanılmasıyla başarı göstergesi oldu.

CHP Ankara’da yıllardır Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde başarı sağlarken, parti lideri Özel, geceyarısı yaptığı konuşmasında 2019’daki seçimde ilaveten sadece Elmadağ’ın kazanıldığını anımsattı.

Özel, beraberindeki Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı işaret ederek, “Ankara’daki ilk değişimi başlatan, tüm siyasi görüşlerden oy almayı başaran kahraman var burada” ifadesiyle kendi liderliğinde CHP’nin “Türkiye İttifakı” yaklaşımını işaret etti. Bu yaklaşımla şimdi pek çok ilçeyi kazandıklarını vurgulayan Özel, “Ankara’da malum 25 belediye var, yıllardır CHP’de Çankaya ile Yenimahalle, geçen sefer eklendi yakışıklı genç başkanımız, Elmadağ. Bu seçimde Mansur Başkan çok emek verdi, örgütümüz, Ankara milletvekillerimiz. Ve hedef aslında 10’un üzerine çıkmak, daha çok arttırmaktı. Nazar değer diye söylemeye utanıyorduk. 25 belediyeden 16 tanesini aldık, 17’inci yolda” açıklaması yaptı.

Özgür Özel’in işaret ettiği 17’nci ilçe Kızılcahamam idi ancak oy farkı son durum itibariyle 523 gibi çok az sayıda olmasına karşın AK Parti o ilçeyi yeniden kazandı. İtiraz süreci devam etmekle birlikte 1 Nisan itibariyle CHP resmi olmayan sonuçlara göre Ankara’nın 25 ilçesinden 16’sında belediye başkanlığını kazandı.

Akyurt ilçesi, Ankara’da iki kadın aday arasında rekabet yaşanan tek ilçe oldu. Burada AK Partili mevcut belediye başkanı Hilal Ayık, yüzde 50,2 oyla yeniden seçildi. Ayık, 2019’da yüzde 54,4 oyla başkan olmuştu. Karşısında CHP’nin kentteki tek kadın adayı olan Filiz Geygel ise, yüzde 21,3 oyla seçimi kazanamadı.

Mansur Yavaş ABB seçimini kazanma stratejisiyle başardı mı?

CHP’li mevcut ABB Başkanı Yavaş, yerel seçimler kampanyasını “Yapılacak iş belli; belediye meclisinde çoğunluğu sağlamak” mesajıyla başlatmıştı.

Özgür Özel’in de desteğiyle Mansur Yavaş, 2019’da yüzde 50,9 oy almasını sağlayan Ankaralı sağ, muhafazakar ağırlıklı seçmenin oyunu almak üzere harekete geçti ve ABB Başkanlığı oyunu yüzde 9,4 oranında arttırarak, bu sefer yüzde 60,3 oy oranına ulaştı.

Yavaş’ın ABB Meclisi hedefi doğrultusunda ise, CHP Parti Meclisi’nin kararıyla Özel yönetimi, Ankara’nın bazı ilçelerinde eski MHP’li, ülkücü kökenli isimleri aday göstermeyi tercih etti. Böylece CHP’nin Ankara’da belediye başkanlığı kazandığı ilçe sayısı 2019’da 3’ken bu kez 16 ilçeye çıktı.

CHP, 31 Mart’taki seçim sonucunda Yavaş’ın ilçelerde tercih ettiği milliyetçi, sağ profil adaylarıyla ABB Meclisi’nde çoğunluğu sağladı.

Metropolde en sürpriz ilçe Keçiören oldu: Eski İYİ Partili kazandı

CHP, Cumhur İttifakı çatısı altındaki adaylara karşı ittifaksız şekilde başarı gösterdi. CHP, Millet İttifakı olarak İYİ Parti’yle birlikte 2019’da aldığı oy oranlarıyla kıyaslandığında, Ankara genelinde oyunu arttırdı.

Ankara’nın kent merkezinde; Çankaya, Yenimahalle, Etimesgut, Mamak, Altındağ, Gölbaşı, Keçiören ve Sincan şeklinde sekiz ilçe mevcut. Bu ilçeler, nüfus ve yüzölçümü bakımından Türkiye’de bazı illere kıyasla ciddi büyüklükte ve CHP bu ilçelerden altısını kazandı.

Çankaya’da iki dönemdir belediye başkanlığını yürüten Alper Taşdelen’in yerine Özel, 31 yaşındaki PM üyesi Hüseyin Can Güner’in adaylığına karar vermişti. Güner, “CHP’nin kalesi” ve “Cumhuriyet’in sembolü” Çankaya’da, seçimi CHP’nin 2014’teki ittifaksız oyunun altına düşürmedi ve tam tersine küçük de olsa arttırdı. Güner’in adaylığıyla CHP, Çankaya’yı yüzde 65,3 oranıyla kazanırken, 2014’te ittifaksız seçimde buradaki oy oranı yüzde 64,8 idi.

Yenimahalle’de mevcut başkan Fethi Yaşar, yüzde 59,1 oy oranıyla dördüncü kez seçildi. Yaşar, 2009’da yüzde 40,3, 2014’te yüzde 50,9 ve Millet İttifakı’nın adayı olduğu 2019’da yüzde 58,3 oy oranlarıyla seçilmişti. Dolayısıyla CHP, başkentte kale ilçesi Yenimahalle’de Yaşar’ın adaylığıyla 2019’daki ittfak oyu üzerine de çıktı.

Etimesgut’da, polis amiri Behzat Ç. karakterini canlandırmasıyla tanınan sanatçı Erdal Beşikçioğlu, yüzde 56,5 oyla Cumhur İttifakı adayı MHP’li Enver Demirel’in üç dönemdir yürüttüğü belediye başkanlığına son verdi.

Gölbaşı’nda geçmişte MHP’li kimliğiyle bu ilçeyi yönetmiş Yakup Odabaşı, bu sefer CHP adayı olarak yüzde 44,3 oyla kazandı. Burada Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) aday göstermesi ve yüzde 25,4 oy almasıyla birlikte Cumhur İttifakı’nın adayı MHP’li mevcut başkan Ramazan Şimşek, yüzde 21,7 oyla seçimi kaybetti.

Keçiören ise, bir anlamda AK Parti’nin kendi kalesinde yenildiği ilçe oldu. AK Parti, Cumhur İttifakı’nın ABB adayı Turgut Altınok’un belediye başkanlığı yaptığı Keçiören’i kaybetti. Burada CHP adayı olarak eski İYİ Partili ancak Yavaş gibi milliyetçi kimliğiyle tanınmış Mesut Özarslan, yüzde 47,9 oy alarak Ankara’da bir sürprize imza attı.

Keçiören’de sadece 1989-1994 yılları arasında yönetimde olan sosyal demokrat çizgi, AK Partili Melih Gökçek’in geçmişte yönettiği bu ilçeyi 30 yıl sonra yeniden kazanabildi.

Yavaş, Özarslan’ın Etimesgut ilçesinden aday gösterilmesini talep ettiği ama bunun CHP yönetimince kabul edilmemesiyle gündeme gelmişti. Ancak sonrasında Özarslan’ın Keçiören ilçesi adayı ilan edilmesiyle birlikte nasıl sonuç alacağı merak konusuydu.

Mamak’ta 1999’ten beri AK Parti çizgisindeki 25 yıllık yerel iktidar sona erdi. Bu ilçeyi 25 yıl sonra yeniden sosyal demokrat çizgi adına CHP’li Veli Gündüz, yüzde 52,9 oyla kazandı.

İlçelerde CHP adına kimler, hangi oy oranlarıyla belediye başkanlığı kazandı?

Çankaya ve Yenimahalle’yle birlikte CHP’nin yönetimindeki Elmadağ’da mevcut başkan Adem Barış Aşkın, seçimi yüzde 53,7 oyla yeniden kazandı. 2019’daki oy oranı yüzde 51,8 olan Aşkın, bu kez ittifaksız şekilde aday olmasına rağmen oyunu yükseltti.

Akyurt’un yanısıra Ayaş, Bala, Çubuk ve Evren ilçelerinde, CHP’nin kendi kadrosundan isimleri aday belirlediği görüldü. Ancak CHP’liler; İsa Kaplan yüzde 34,9 oyla Bala’da, Can Kaderoğlu yüzde 23,7 oyla Çubuk’ta ve Arif Güçlü yüzde 39 oyla Evren’de kaybetti.

Ayaş’ta CHP’li İzzet Demircioğlu yüzde 43,2 oyla belediye başkanlığını kazandı. Burada AK Partili Mustafa Sezer mevcut belediye başkanı iken, şimdi ortak aday olarak MHP’li Mehmet Kirazdibi ise yüzde 33 oy aldı. Oysa AK Parti bu ilçeyi 2019’da yüzde 52 oy oranıyla kazanmıştı. Bu seçimde ilçede BBP’nin aday göstermesi ve yüzde 13,7 oy alması da dikkat çekti.

Mansur Yavaş’ın etkisiyle diğer ilçelerde ise, milliyetçi kökenli ve sağ profilde adaylar gösterildi:

Beypazarı’nda, eski MHP’li Özer Kasap, CHP adayı olarak yüzde 48,5 oy oranıyla iki dönemdir ilçedeki AK Partili belediye başkanı Tuncer Kaplan’ın yeniden kazanmasına engel oldu. AK Parti, burada 2019’da yüzde 48,3 oy almışken, bu sefer yüzde 28,3 oy aldı.

Güdül’de Yavaş’ın ABB döneminde 2021’de CHP’de görev alan Mehmet Doğanay, yüzde 55,7 oyla seçimi kazandı. AK Partili mevcut başkan Muzaffer Yalçın, yüzde 40,5 oyla burada seçimi kaybetti, oysa 2019’da oy oranı yüzde 66,4’tü.

Haymana’da, eski Demokrat Parti’li Levent Koç, CHP adayı olarak yüzde 49,5 oyla seçimi kazandı. İki dönemdir ilçedeki mevcut belediye başkanı AK Partili Özdemir Turgut, Cumhur İttifakı adayı olarak yüzde 41,6 oyla seçimi kaybetti. Koç’un 2019 seçimiyle kıyaslandığında ilçedeki sağ oyları da aldığı görüldü.

Kahramankazan’da Yavaş’ın döneminde CHP’de görev alan Selim Çırpanoğlu, yüzde 49,5 oyla seçimi kazandı. Çırpanoğlu, ilçede ilk kadın milletvekili Hatı Çırpan (Satı Kadın) ailesinden ve eski Kazan Belediye Başkanı Remzi Çırpan’ın torunu olarak tanınıyordu. Böylece 2016’daki darbe girişimi sonrasında “Kahraman” sıfatını eklediği Kazan ilçesinde, AK Parti yenildi. İttifak adayı AK Partili Serdar Oğuz, 2019’da yüzde 53,3 oyla kazandığı belediye başkanlığını bu sefer yüzde 43,7 oyla kaybetti.

Kalecik’te İYİ Parti İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Satılmış Karakoç, CHP adayı olarak yüzde 50 oyla başkan seçildi.

Kızılcahamam’da CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, bu ilçede sonuca itiraz ettiklerini açıklayarak, yeniden oy sayımı yapılmasını beklediklerini belirtti. Mevcut durumda, AK Partili mevcut belediye başkanı Süleyman Acar, yeniden aday olduğu seçimi 523 oy farkıyla kazandı. Kızılcahamam’da eski MHP’li Çoşkun Ünal ise, CHP adayı olarak yarışı kaybetti.

Nallıhan’da eski AK Partili Ertunç Güngör, CHP adayı olarak yüzde 53,5 oyla seçimi kazandı. İki dönemdir görevdeki AK Partili İsmail Öntaş ise, yeniden Cumhur İttifakı’nın adayı olmasına rağmen yüzde 41,5 oyla kaybetti.

Polatlı’ya içme suyu hattı döşenmesi projesi için ABB Meclisi’ndeki oylamada, Yavaş’a destek sağlayan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise, MHP tarafından yeniden aday gösterilmemişti. MHP’den istifa eden Yıldızkaya, Yavaş’ın girişimiyle CHP’nin Polatlı adayı oldu ve Cumhur İttifakı adayı MHP’li Levent Çağlancı karşısında yüzde 47,9 oy oranıyla yeniden başkanlığı kazandı. MHP, yüzde 37,9 oy alabildi. Böylece Ankara’nın yüzölçümüyle en büyük ilçesinde CHP dönemi başladı.

Şereflikoçhisar’da Yavaş’ın çalışma arkadaşı ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Koçak, CHP adayı olarak yüzde 60,2 oyla ezici çoğunlukla belediye başkanı oldu. AK Partili mevcut belediye başkanı Memiş Çelik ise, 2019’da yüzde 57,2 oyla seçilmiş iken yeniden ittifak adayı olmasına karşı yüzde 28,3 oyla kaybetti.

Yavaş’ın etkisi bağlamında, 2019’dan beri ABB’de görevli büyükşehir Halil Tuncay Pursaklar’da, İYİ Parti’nin kurucularından Ramazan Değerli Altındağ’da ve eski İYİ Parti Çamlıdere İlçe Başkanı Mehmet Cengiz Çamlıdere’de, CHP adayları olarak kaybetti.

Ankara’da Cumhur İttifakı’nda nasıl hayalkırıklığı yaşandı?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın 25 ilçesinde, 5’i MHP’li olmak üzere Cumhur İttifakı olarak ortak adaylarla yarışacaklarını ilan etmişti.

AK Parti, MHP’yle ittifak içinde yarışmasına karşın uzun yıllardır elinde tuttuğu ilçeleri kaybetme şoku yaşadı. MHP’nin yönetiminde olduğu üç ilçe yine MHP’li adaylar gösterilmesine rağmen kaybedildi.

AK Parti, metropolün sadece Altındağ ve Sincan ilçelerini elinde tutabildi.

Altındağ’da AK Parti önceki dönem belediye başkanı olan Veysel Tiryaki’nin adaylığıyla yüzde 47,2 oyla seçimi kazandı. Buradaki AK Partili mevcut başkan Asım Balcı ise, Mamak’ta aday gösterildi ancak AK Parti bu ilçeyi yüzde 36,1 oyla kaybetti.

Sincan’da ise, AK Partili mevcut başkan Murat Ercan, ittifak adayı olarak yüzde 43,8 oyla yeniden kazandı. Ancak 2019’da ittifak oyu yüzde 67’ydı.

AK Parti Etimesgut, Gölbaşı ve Polatlı’nın yanısıra bu sefer MHP’ye ayrıca 2019’da kendi partisinden adaylarla kazandığı Ayaş ve Kalecik’i de vermeyi tercih etti. Ancak her iki ilçe, Cumhur İttifakı’nca kaybedildi.

Ayaş’ta, 2019’da yüzde 52 ittifak oyu alan AK Partili Mustafa Sezer mevcut belediye başkanı iken, şimdi ortak aday olarak MHP’li Mehmet Kirazdibi, yüzde 33 oy ile seçimi kaybetti.

Bala’da AK Parti’nin mevcut belediye başkanı Ahmet Buran, yine ittifak adayı olarak yüzde 40,1 oyla yeniden seçildi. Buran, 2019’da ittifak adayı olarak yüzde 60,9 oyla seçilmişti.

Çamlıdere’de dört dönemdir görevde olan Hazım Caner Can yeniden AK Parti’nin adayı oldu ancak sadece yüzde 26,1 oy alabildi. Burada 2019’da yüzde 73,7 gibi rekor oy almış AK Parti karşısında, bağımsız aday Adem Ceylan yüzde 49,5 oy ile belediye başkanı oldu. Ceylan, AK Parti döneminde üst düzey bürokrat olarak görev yaptı.

Çubuk’ta, AK Partili mevcut belediye başkanı Baki Demirbaş yüzde 43,2’yle seçimi kazandı. Ancak burada AK Parti’nin 2019’da yüzde 65,4 olan oyunu, bu sefer Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) aday göstermesi ve yüzde 27,4 oy alması düşürdü.

Kalecik’te, yüzde 60,5 oranıyla seçilmiş AK Partili avukat Duhan Kalkan yerine ortak aday olarak MHP’li Erdal Dal yarıştı ve yüzde 38,5’le seçimi kaybetti. Kalkan ise, CHP’nin kalesi Çankaya’da ittifak adayıydı ve yüzde 15,4 oy almasıyla birlikte burada AK Parti’nin oyu ilk kez yüzde 20’inin de altına düştü.

Pursaklar, AK Parti’nin başkentte en yüksek oyu alabildiği kale ilçesi olmaya devam etti. AK Partili mevcut belediye başkanı Ertuğrul Çetin, yüzde 53,9 oy oranıyla yeniden seçildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG