Erişilebilirlik

CIA Başkanı’nın İsrail Mısır ve Katarlı yetkililerle görüşmesi bekleniyor


CIA Başkanı William Burns’ün önümüzdeki günlerde İsrail ve Mısır istihbarat yetkilileri ve Katar Başbakanı ile Hamas’ın rehin tutmaya devam ettiği kişilerin serbest bırakılmasını sağlamak için olası bir anlaşmayı görüşmesinin beklendiği belirtiliyor.
CIA Başkanı William Burns’ün önümüzdeki günlerde İsrail ve Mısır istihbarat yetkilileri ve Katar Başbakanı ile Hamas’ın rehin tutmaya devam ettiği kişilerin serbest bırakılmasını sağlamak için olası bir anlaşmayı görüşmesinin beklendiği belirtiliyor.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns’ün İsrail ve Mısır istihbarat yetkilileri ve Katar Başbakanı ile Hamas’ın rehin tutmaya devam ettiği kişilerin serbest bırakılmasını sağlamak için olası bir anlaşmayı görüşmesi bekleniyor.

CIA Başkanı William Burns’ün Avrupa’da bir ülkede yapmayı planladığı görüşmeleri ilk olarak Washington Post gazetesi duyurdu.

CIA Başkanı’nın İsrail Mısır ve Katar’lı yetkililerle görüşmesi bekleniyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Amerikalı yetkililer, CIA Başkanı Burns’ün tam olarak hangi gün ve hangi ülkede temaslarda bulunacağına ilişkin bilgi paylaşmadı.

Ancak CBS’in konuya ilişkin bir haberine göre, Burns’ün Fransa’da İsrail istihbarat dairesi Mossad’ın başkanı David Barnea ve Katar Başbakanı Muhammed bin Abdulrahman El Sani ile görüşmesi bekleniyor.

CIA’den ise William Burns’ün yapacağı görüşmeler konusunda herhangi bir açıklama ya da yorum gelmedi.

Olası bir anlaşma kapıda mı?

Görüşmeler, Gazze’de çatışmalara ara verilmesi karşılığında rehinelerin serbest kalmasını sağlayacak yeni bir anlaşmanın koşullarına ilişkin yoğun temasların olduğu bir döneme rastladı.

Beyaz Saray Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, bu hafta bölgede temaslarda bulunmuş, Hamas’la İsrail arasında arabulucu olarak önemli rol üstlenen Mısır’ın başkenti Kahire ve Katar’ın başkenti Doha’da yetkililerle görüşmüştü.

Beyaz Saray ise William Burns’ün görüşmeleriyle ilgili yorum yapmayı reddetti; rehinelerin serbest kalmasıyla ilgili devam eden görüşmelerin “ciddi” olduğunu söylemekle yetindi.

Axios’un internet sitesinde İsrailli muhabir Barak Ravid’in iki İsrailli yetkiliye dayandırdığı bir haberinde İsrail’in Katarlı ve Mısırlı arabulucular üzerinden Hamas’a bir teklif götürdüğü ve bu teklif kapsamında gündeme gelen çok aşamalı anlaşmanın Gazze’de tutulan tüm rehinelerin serbest kalması karşılığında iki aya kadar çatışmalara ara verilmesini öngördüğü iddia edilmişti.

Netanyahu’nun sızan ses kaydı tartışma yarattı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Katar’ın Hamas’la ilişkisinden dolayı arabuluculuk rolünün problemli olduğunu söylediği bir ses kaydı İsrail basınına sızmıştı.

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Macid El Ensari ise bu sözlerin doğrulanması halinde, “Netanyahu’nun arabuluculuk sürecini İsrailli rehineler dahil masum hayatların kurtarılmasına öncelik vermek yerine kendi siyasi kariyerine hizmet edecek sebeplerle engellemiş olacağını” söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby dün ses kaydıyla ilgili yorum yapmayı reddetmiş, “İsrail halkı sevdiklerinin geri gelmesini istiyor ve biz de Amerikalı rehinelerin ait olduğu yere yani ailelerine dönmesini sağlamak istiyoruz. Bölgede buna yönelik İsrailli mevkidaşlarımız ve Katarlılar dahil olmak üzere gösterilen yoğun bir çaba var. Biz de buna yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz” demişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den yarım yüzyıl sonra yeni Ay macerası – 22 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG