Erişilebilirlik

Uygurlar'a Destek Mesajları Çin'le Diplomatik Gerginlik Yarattı


İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi için “Doğu Türkistan” ifadesini kullanarak “katliam” suçlamasını paylaşması üzerine Çin’in Ankara Büyükelçiliği, “Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” tehdidinde bulundu. Bu gelişme sonrasında Dışişleri Bakanlığı Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin’i bakanlığa çağırdı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı da hedef alan sosyal medya paylaşımları nedeniyle bakanlığa çağrılan Liu’ya görüşmede Türkiye’nin rahatsızlığını dile getirdiği aktarıldı.

İyi Parti lideri Meral Akşener, dünkü paylaşımında, 5 Nisan 1990’da Barın kasabasında yaşanan Çin müdahalesiyle ilgili olarak “katliam” ifadesini kullanarak, Uygur Türkleri’yle dayanışma mesajını yineledi. Akşener, “Barın Katliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şehadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız. Doğu Türkistan bir gün mutlaka bağımsız olacak” ifadesini kullandı.

AKP – MHP ittifakını Çin’den Corona virüsü aşısı temin edebilmek amacıyla Uygurlar konusunda sessiz kalmakla suçlamaya devam eden Akşener, aynı zamanda Twitter hesabında, TBMM’de parti grup toplantısında Çin’in Uygur bölgesindeki politikasını anlatmak üzere kürsüyü paylaştığı Nursiman Gül Abdurraşid’le fotoğrafını kullanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da “Doğu Türkistan'da yaşanan katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi hissediyoruz. Barın şehitlerini rahmetle anıyorum” mesajını paylaştı.

Akşener ve Yavaş’ın sosyal medya paylaşımları sonrasında Çin’in Ankara Büyükelçiliği, bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda bu iki ismi etiketleyerek sert tepki gösterdi. Elçilik paylaşımlarında, “Xinjiang (Şincan) Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir. Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” denildi.

İyi Parti’den “tokat” ile “soykırımı durdurun” mesajı

Çin Büyükelçiliği’nin Akşener’e hitaben “karşılık verme hakkı” ifadesiyle tehditkar bir üslup kullanması Ankara’da rahatsızlığa yol açtı.

İyi Parti Genel Merkezi’nin hesabından elçilik tarafından yapılan paylaşımlara karşılık Doğu Türkistan etiketiyle “Boş konuşmayı bırakın, siz önce Uygurlar'a yaptığınız soykırımı durdurun” tepkisi gösterildi.

İyi Parti’nin paylaşımında, Uygurlar’ın mavi renk üzerine ay-yıldızlı bayrağını peleriniyle süper kadın kahraman olarak Meral Akşener’in, “Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” diyen bir erkek karakteri tokatlamasının resmedildiği görüldü. Akşener’in, tokat atarken konuşma balonunda Çince “Uygur soykırımını durdurun” dediği resmedildi.

CHP’nin dış politika alanında başkan danışmanı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz de, “Bir büyükelçiliğin görev yapılan ülkede bir siyasi parti liderini ve başkent Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ismen anarak böyle bir tweet atmasını diplomatik nezaket ve teamüllere uymayan yakışıksız bir davranış olarak görüyorum. Bu tweet silinmelidir. Bu konu artık Çin Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli uyarıyı yapmasını gerektiren bir hal almıştır” tepkisini gösterdi.

Saadet Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımıcısı Mustafa Kaya, “İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın Çin Büyükelçiliği tarafından açıkça hedef alınması büyük bir hadsizliktir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından gereken cevap verilmeli ve bu hadsizliğe karşı sessiz kalınmamalıdır” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Mehmet Şimşek’ten “harcamaları azaltma” mesajı - 18 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG