Erişilebilirlik

Çin Cumhurbaşkanı Rusya Ziyaretinin İkinci Gününde


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping-Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping-Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin

Üçüncü kez Çin Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurtdışı seyahatini Rusya’ya yapan Xi Jinping, ziyaretinin ikinci gününe başladı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Xi’nin bugün de görüşmelerini sürdürmesi bekleniyor. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, bugün her iki ülkeden yetkililerin de dahil olacağı ve birçok konunun masaya yatırılacağı görüşmeler yapılacağını söyledi.

Xinhua haber ajansına göre Çin Cumhurbaşkanı Xi, Rusya Cumhurbaşkanı Putin'i üçüncü Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu için Çin'e davet etti. Xi ayrıca Rusya Başbakanı Mikhail Mişutsin'i de Çin'i ziyaret etmeye davet ederek Çin ve Rus başbakanları arasında düzenli toplantılar yapılması çağrısı yaptı. Putin, Çin'de 2017 ve 2019'da yapılan ilk iki Kuşak ve Yol Forumu'na katılmıştı.

Dün kapalı kapılar ardındaki görüşmeden önce yaptığı konuşmada Putin, ülkesinin Çin'in son yıllarda kaydettiği ve ABD'nin ardından dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelmesini sağlayan hızlı gelişmeyi "biraz kıskandığını" söyledi.

Rus haber ajansları daha sonra iki liderin akşam yemeği için ara vermeden önce yaklaşık 4 buçuk saat görüştüklerini bildirdi. Putin dün, “Pekin'in Ukrayna’ya ilişkin ortaya koyduğu barış planına saygı duyduğunu” dile getirmişti.

Ancak Çin’in “barış planının”, 2014'te Moskova'nın yasadışı olarak ilhak ettiği Kırım Yarımadası'ndan ve Rus güçlerinin geçen yıl Şubat ayında işgal ettiği Ukrayna topraklarından çekilmesi gibi talepleri karşılayamacağı için karşılık bulması zor gözüküyor.

Çin liderinin Moskova'ya yaptığı üç günlük ziyaret, hem Xi için hem de Putin için küresel meselelerde Amerikan hakimiyetine karşı çıkma konusunda bir ortaklık gösterisi olarak değerlendiriliyor.

Ziyaretin, Batı’nın geniş çaplı yaptırımlar uyguladığı Rus petrol ve doğalgazının Çin'e sevkiyatı gibi ekonomik anlaşma fırsat doğurduğu da belirtiliyor.

ABD ise Çin’in “Ukrayna barış planına” olumlu bakmıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün yaptığı açıklamada, "Rus güçlerinin Ukrayna topraklarından çıkarılmasını içermeyen bir ateşkes çağrısı yapmak, Rus işgalini desteklemek anlamına gelecektir" dedi.

Xi ise barış önerisinin “uluslararası toplumun görüşünü temsil ettiğini” savunuyor. Çin lideri Rus devlet gazetesi Rossiiskaya Gazeta için kaleme aldığı makalede, "Belge, krizin sonuçlarının etkisiz hale getirilmesinde ve siyasi bir çözümün teşvik edilmesinde yapıcı bir faktör olarak hizmet ediyor. Karmaşık sorunların basit çözümleri yoktur" ifadelerini kullandı.

Japonya Başbakanı Kiev'e gidiyor

Bu arada, Putin Çin liderini ağırlarken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida Kiev'e gidiyor. Kishida’nın bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüşmesi bekleniyor.

Japon devlet haber kuruluşu NHK, Kişida'yı Polonya'nın Ukrayna sınırına yakın Przemysl kasabasından trene binerken gösterdi.

Rusya Japon Denizi'ne bombardıman uçakları gönderdi

Japon Başbakanı'nın Ukrayna ziyareti öncesinde Rusya'ya ait iki stratejik bombardıman uçağı yedi saatten uzun süre boyunca Japon Denizi'nin üzerinde uçtu.

Moskova'nın gövde gösterisi olarak Kuzey Kutup bölgesi sularında, Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde ve Büyük Okyanus'taki uluslararası sularda düzenli olarak uçurduğu Tupolev Tu-95MS uçakları nükleer silah taşıma kapasitesine sahip.

Rusya, stratejik bombardıman uçaklarının savaş uçakları eşliğinde "planlı bir uçuş" yaptığını belirtti. Rus Savunma Bakanlığı, uçuşun tarafsız sularda gerçekleştirildiğini ve uluslararası hukuka uygun olduğunu söyledi.

Şubat ayında, Alaska yakınlarındaki uluslararası hava sahası üzerinde uçan birkaç Rus stratejik bombardıman uçağını ve savaş uçağını engellemek için Kuzey Amerika hava savunma kuvvetleri gönderilmişti.

Ukrayna’nın özellikle doğusunda ve Bakhmut şehrinde şiddetli çatışmalar sürüyor.

Ancak Ukraynalı askeri analist Oleh Zihdanov, YouTube üzerinden yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde cephe hattında normalden daha az saldırı olduğunu söyledi.

Zihdanov, "Bu durum Çin liderinin Moskova ziyaretiyle bağlantılı olabilir. Neden mi? Çünkü Putin'in cephede saldırganlık sergilemesi pek olası değil, özellikle de Çin ateşkes ve savaşın sona ermesinden yana konuşmuşken. Dolayısıyla bu durum iki günlük ziyareti boyunca devam edecek gibi görünüyor" diye konuştu.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG