Erişilebilirlik

Çin İstanbul’da Protesto Edildi


Çin'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ne yönelik politikaları İstanbul’da protesto edildi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği’nin ve bazı sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla Cuma namazı sonrası Fatih Camisi avlusunda toplanan yaklaşık 500 gösterici, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulümlere son vermesi çağrısı yaptı.

Çin İstanbul’da Protesto Edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

VOA Türkçe’ye konuşan Genç İHH Başkanı Muhammet Cihat Çelik, Çin'in zulmüne karşı uluslararası kamuoyunun sessiz kalmaması gerektiğini söyledi: “Çin soykırımını hem fiziksel hem de kültürel anlamda da uzun yıllar devam ettirdi. Maalesef bu noktada dünyanın yeteri kadar ses çıkardığını düşünmüyoruz. Bu durumu 21. yüzyılın en büyük vahşeti olarak tanımlıyoruz. İnsanların haysiyeti ile şerefleriyle oynandığı bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bütün bunların yanısıra bir de bu şekilde şiddet olaylarıyla gündeme geliyorlar. Biz buradan tüm dünyaya tekrardan çağrıda bulunuyoruz. Doğu Türkistan’da insanlığa karşı yapılmış bir trajedi var. Buna sessiz kalınmamalı”

Ailesini de yanına alarak Doğu Türkistanlılara destek vermek için protestoya katıldığını ifade eden Yasin Akçay, Türkiye’nin hükümet düzeyinde ses çıkarmasının daha etkili olacağı düşündüğünü söyledi. Akçay, “Hükümet düzeyinde bir ses çıkarılmalı. Sonuçta bizim protestolarımız bir yere kadar oluyor. Allah oradaki kardeşlerimize yardım etsin. Onların yanındayız” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG