Erişilebilirlik

Çin Mars'a İlk Uzay Aracını Gönderdi


Çin’in Mars’a gidecek olan ilk insansız aracı fırlatıldı. Araç bir yıllık seyahatin ardından Mars’a ulaşacak.

Tianwen-1 adı verilen insansız uzay aracı, Hainan Adası’ndaki Wenchang fırlatma üssünden Long March 5 roketiyle fırlatıldı. Fırlatma törenine kalabalık bir grup izleyici olarak katıldı.

İsmi “Cennete Sorular” anlamına gelen Tianwen-1 adlı uzay aracı, Mars’ın yörüngesine Şubat ayında ulaşacak. Araç, yörüngeye ulaştıktan sonra Mars yüzeyinde Utopia Planitia adı verilen bölgeye inecek.

Uzaya fırlatılan araç, 3 ay boyunca Mars yüzeyinde keşif çalışmaları yapacak olan ve güneş enerjisiyle çalışan arazi aracını taşıyor.

Aracın başarılı şekilde Mars yüzeyine inmesi halinde Çin, Mars yüzeyine ulaşan ikinci ülke olacak. Amerika, 1976 yılından bu yana Mars’a 8 farklı araç gönderdi. Çin aynı zamanda başarılı olması halinde Mars’ın yörüngesine girme, gezegene iniş yapma ve yüzeyde keşif yapma aşamalarının tamamını da gerçekleştirmiş olacak.

Bu Çin’in tek başına gerçekleştirdiği ilk Mars denemesi. Daha önce Rus taşıyıcı roketlerini kullanarak yapılan deneme başarısız olmuştu.

Çin, geçen yıl Amerika ve Rusya’nın ardından Ay’a uzay aracı indiren ilk ülke olmuştu.

Tianwen-1 bu yıl Mars’a doğru yola çıkan üçüncü uzay aracı oluyor. Pazartesi günü de Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir uzay aracı Mars’a doğru yola çıkmıştı. ABD de 30 Temmuz’da yeni bir uzay aracını Mars’a gönderecek.

XS
SM
MD
LG