Erişilebilirlik

Çin Patent Yarışında ABD'yi Geride Bıraktı 


Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, geçen yıl Çin'den 58 bin 990 patent başvurusu yapıldığını, Çin'in böylelikle geçen yıl 57 bin 840 patent başvurusu yapan Amerika'yı ilk kez geride bıraktığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'ne göre Çin, sadece 20 yıl içinde patent başvurularını 200 kat arttırdı. Amerika, Patent İşbirliği Anlaşması sisteminin kurulduğu 1978 yılından bu yana her yıl en çok patent başvurusu yapan ülkeler sıralamasında dünya lideriydi.

Patent başvurularının yüzde 52,4'ü Uzakdoğu ülkeleri tarafından yapılıyor. Çin ve Amerika'dan sonra üçüncü sırada yer alan Japonya'yı Almanya ve Güney Kore izliyor.

Patent sahibi olmak, bir ülkenin ekonomik gücü ve teknik bilgi birikimi açısından önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Başkanı Francis Gurry, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in patent başvurularındaki başarısının ”Çinli liderlerin inovasyonu ilerletme ve ülke ekonomisini yüksek değer seviyesinde işler hale getirme” stratejisinin sonucu olduğunu söyledi.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü verilerine göre dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanları imalatçısı Huawei, en fazla patent başvurusu yapan şirket olarak bu alandaki liderliğini üç yıldır üst üste devam ettiriyor.

Francis Gurry, devlet sübvansiyonlarının Çin'in patent başvuruları alanındaki başarısına ne oranda katkısı olduğuna ilişkin soruya, ”Çin’de devlet sübvansiyonları Batılı ekonomilere oranla daha geniş kapsamlı olarak kullanılıyor. Bu nedenle devlet sübvansiyonları elbette önemli rol oynuyor,” dedi.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

New York metrosunda raylara itilen Türk kadın ABD gündeminde - 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG