Erişilebilirlik

Çin ve Rusya ‘Stratejik İşbirliğinde’ Anlaştı


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, bugün Çin lideri Xi Jinping ile Kremlin’de buluştu. Putin, Çin ile “sınırsız” ortaklıklarını güçlendirmeyi hedefleyen görüşmede, Rusya’nın Çin ile büyüyen ticari, siyasi ve enerji sektöründeki bağlarını övdü.

Putin'in "başarılı ve yapıcı" olarak değerlendirdiği ve Çin'in artık açıkça Rusya'nın en önemli ekonomik ortağı olduğunu gösteren görüşmelerin ardından iki lider, "stratejik işbirliğine" yönelik bir dizi anlaşma imzaladı.

Putin televizyonda yayınlanan açıklamasında, "Çok yönlü işbirliğimizin vatandaşlarımızın iyiliği için gelişmeye devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Putin, Rusya’yı "stratejik bir yenilgiye" uğratmaya kararlı bir düşman olarak gördüğü Batı’ya meydan okurken, Xi’nin resmi ziyareti Rus lider için önemli bir destek oldu.

Xi, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) Putin’e Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle tutuklama emri çıkarmasından günler sonra Moskova’yı ziyaret etti.

Sibirya’nın Gücü 2 boru hattı

Putin, Rusya, Çin ve Moğolistan’ın Rus gazını Çin'e taşıyacak Sibirya'nın Gücü 2 doğal gaz boru hattıyla ilgili tüm anlaşmaları tamamladığını belirterek Moskova'nın Pekin'e petrol ihracatını da arttırmaya hazır olduğunu söyledi.

Putin ayrıca Moskova'nın, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya'yı terk eden Batılı şirketlerin yerini Çinli işletmelerin alması için yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Planlara göre Sİbirya’nın Gücü 2 boru hattı, Moğolistan üzerinden Rusya’dan Çin'e yılda 50 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak.

Moskova, bu boru hattı fikrini yıllar önce önermişti. Bugünlerde Rusya, en büyük gaz müşterisi Avrupa’nın yerini alması için Çin’e yöneldikçe Siberya’nın Gücü aciliyet kazandı.

Xi, Çin ve Rusya'nın "uygulamalı işbirliğini" daha fazla ilerletmek için daha yakın çalışması gerektiğini söyledi.

Hong Kong kablolu televizyon kanalına göre Xi, Putin'e ,"Şimdiye kadarki işbirliğimizin erken hasadı ortada. Daha fazla işbirliği de yolda" mesajını verdi.

Rusya’nın Gazprom şirketi, 400 milyar dolarlık bir anlaşma kapsamında 2019’dan beri Sibirya'nın Gücü boru hattı aracılığıyla Çin'e gaz sağlıyor. Anlaşma 30 yıl boyunca sürecek. Sibirya’nın Gücü boru hattı, yaklaşık 3 bin kilometreyi kapsıyor.

Rusya'nın Çin'e gaz ihracatı, 2018 ve 2019'da Avrupa'ya gönderdiği rekor miktar olan 177 milyar metreküpün hala küçük bir kısmı.

2022 Şubat ayında Ukrayna savaşının başlamasından bu yana, Avrupa'ya yapılan hacimler daralarak geçen sene yaklaşık 62 milyar metreküpe geriledi.

Putin bugün, Rusya'nın 2030 yılına kadar Çin'e en az 98 milyar metreküp gaz teslim edeceğini söyledi.

Ukrayna krizi

Çin devlet medyasında yer alan habere göre, Xi ve Putin bugünkü görüşmelerinde Ukrayna krizini istikrarlı bir şekilde çözmenin en iyi yolunun "sorumlu diyalog" olduğunu vurguladı.

Habere göre, bugünkü görüşmelerin ardından Rus tarafı Ukrayna ile barış görüşmelerine mümkün olan en kısa sürede yeniden başlama taahhüdünü yineledi.

Haberde, görüşmelerde Çin ve Rusya’nın, Ukrayna krizini çözmek için tüm ülkelerin "meşru güvenlik kaygılarına" saygı gösterilmesi ve taraflar arasında çatışmadan kaçınılması gerektiğine işaret ettiği belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise, Pekin için Ukrayna'da yapıcı bir rol oynamak istiyorsa, Xi’nin Rusya'yı Ukrayna’daki işgaline son vermeye çağırması gerektiğini söyledi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG