Erişilebilirlik

Çin ve ABD Arasında Yeni Gerginlik


ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait güdümlü füze destroyeri USS Milius
ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait güdümlü füze destroyeri USS Milius

Çin Savunma Bakanlığı, Güney Çin Denizi’nde ABD donanmasına ait bir savaş gemisinin kara sularına girdiğini ve güdümlü füze destroyeri USS Milius’u uzaklaştırmak zorunda kaldığını iddia etti. ABD Deniz Kuvvetleri ise geminin seyrüsefer hak ve özgürlüğü kapsamında bölgede olduğunu belirtti.

Pekin ABD gemisinin kara sularına Paracel Adaları yakınlarında girdiğini ileri sürdü. Çin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin bu tür provokatif eylemlerini derhal durdurmasını şiddetle talep ediyoruz, aksi takdirde bu öngörülemeyen olayların ciddi sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaklar” ifadeleri kullanıldı.

“Hukuksuz hak iddiaları ciddi tehdit”

ABD Deniz Kuvvetleri ise yaptığı açıklamada, güdümlü füze destroyeri USS Milius gemisinin uluslararası hukukla tutarlı şekilde ve seyrüsefer hak ve özgürlükleri kapsamında bölgede bulunduğunu kaydetti.

ABD Donanması 7. Filo Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Güney Çin Denizi’nde hukuksuz ve kapsamlı hak iddiaları, bölgede seyrüsefer ve uçuş özgürlüğünün yanısıra, serbest ve engelsiz ticaret ve Güney Çin Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin ekonomik fırsat özgürlüğüne yönelik ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

1982 tarihli Deniz Hukuku Sözleşmesinin bu konuda açık ve kapsamlı bir çerçeve çizdiği ve uluslararası hukukun tüm uluslara bazı hak ve özgürlükler tanıdığı; ABD’nin de tüm uluslara verilen bu hak ve özgürlükleri savunmaya devam edeceği vurgulandı.

Uluslararası hukukun Çin gibi kıta devletlerine dağınık ada gruplarının tamamı çevresinde hat oluşturmasına izin vermediği belirtildi.

“Rutin faaliyetler uluslarararası hukuk kapsamında”

Açıklamada ABD Donanması’nın Güney Çin Denizi’nde her gün rutin olarak faaliyette bulunduğu ve tüm operasyonların güvenli, profesyonel ve uluslararası hukuk dahilinde yapıldığı kaydedildi.

Çin Güney Çin Denizi’nde, aralarında Filipinler’in de olduğu bazı ülkelerin münhasır ekonomik bölgelerini de kapsayan geniş bir alanda hak iddiasında bulunuyor. Bu bölgede üzerinden her yıl trilyonlarca dolar değerinde deniz ticareti yapılıyor.


Reuters’ın konuyla ilgili haberinden bir bölüm kullanılmıştır.

STÜDYO VOA

ABD üniversitelerinde Gazze protestoları, gerilim artıyor – 23 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG