Erişilebilirlik

Çin'den Uluslararası İletişim İçin Önemli Adım


Çin, dünya geneline internet iletişimi sağlamayı hedefleyen Hongyan sisteminin ilk uydusunu başarıyla yörüngesini oturttu. Pekin, 2030 yılına kadar tamamlamayı planladığı proje ile dünyanın her noktasına iletişim ağı ulaştırmayı hedefliyor.

İlk uydunun, Çin'in Gobi Çölü'ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden gönderilmesiyle Hongyan Projesi de resmen başlamış oldu. İletişim uzmanlarına göre bu test uydusu, alçak yörüngede mobil iletişim, nesnelerin interneti, navigasyon geliştirme ve havacılık izleme gibi işlevleri inceleyecek.

"Hongyan Küresel İnternet Uydu Sistemi’’ ilk aşamada 2023 yılına kadar 60 uyduyu yörüngeye oturtacak. Bu uydular Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ olarak tanımladığı Asya-Avrupa hattındaki ülkeler için bir iletişim ağı kuracak. İkinci aşamada gönderilecek 300 uydu ile de daha küresel bir iletişim hizmeti sağlanacak.

Çin, proje tamamlandığında iletişim, navigasyon, veri toplama, gemi ve uçak izleme, mobil yayıncılık ve genişbant internette büyük ilerleme sağlamayı umuyor.

Şu anda tüm iletişim ağları, baz istasyonlarını temel alıyor. Ancak baz istasyonlarını özellikle çöllere, dağlara ya da denize kurmak çok zor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG