Erişilebilirlik

Çocukla Evlenen Adama 8 Yıl Hapis


Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğu kaçırarak evlendiği iddiasıyla yargılanan Ç.T. 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, çocuğun rızası olduğunu söylese de, mahkeme “Mağdurenin suç tarihinde 15 yaşından küçük olması nedeniyle rızasının sonuca etkili olmadığına karar verdi.

Hapis cezasıyla sonuçlanan davaya konu olay 2006 yılında Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde yaşandı. O dönem 31 yaşında olan C.T., aynı köyde yaşayan 14 yaşındaki M.T.'yi kaçırarak evlendi. ‘çocuk gelin’ M.T. bir hastalık nedeniyle hastaneye gidince yaşı ortaya çıktı ve soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan M.T. ve ailesi, şüpheli eş C.T.'den şikayetçi olmadı.

M.T.’nin kendi rızasıyla evlendiği belirtildi. Ancak savcı M.T.’nin 15 yaşından küçük olması nedeniyle şikayete gerek olmadığını belirterek olayla ilgili iddianame hazırladı. Bu arada yaş tespiti amacıyla hastaneye sevk edilen M.T.’nin, hastane raporuna göre, olay tarihinde 14-15 yaşlarında olabileceği belirtildi. Bunun üzerine C.T. hakkında 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan 8 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada ifade veren tutuksuz sanık C.T. olaydan önce mağdureyi ailesinden istemeye gittiğini ancak babasının vermediğini belirterek, "Mağdure olay günü bana telefon açtı. Babasının kendisini zorla başkasına vermek istediğini ve kendisini kaçırmamı istedi. Ben de köye giderek onu alıp götürdüm. Bir hafta kadar birlikte kaldık ve daha sonra ailesi ile barıştık" dedi. M.T. de, kendi rızasıyla kaçtığını belirterek, “C.T.'nin ailesi 10 bin lira başlık parası ödedi ve ailem ile barıştık" dedi.

Ancak bu ifadeler mahkemeyi ikna etmedi. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık C.T.'yi, "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Davanın gerekçeli kararında mağdurenin suç tarihinde 15 yaşından küçük olması nedeniyle rızasının sonuca etkili olmadığı kaydedildi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG