Erişilebilirlik

İHD: “Çocuklarının Kemiklerini İstemek Suç Değil’’


Faili meçhul cinayetlere kurban giden çocuklarının akıbetini sorgulamak için her Cumartesi İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin polis tarafından engellenmesini protesto eden İnsan Hakları Derneği, eş zamanlı bir basın açıklaması yaparak “Çocuklarının kemiklerini istemek suç değil, bunu engellemek suçtur’’ dedi.

945 haftadır eylemlerini sürdüren Cumartesi Anneleri’yle dayanışmak amacıyla Gaziantep Yeşil Su Parkı’nda toplanan İnsan Hakları Derneği Üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ortak bir basın açıklaması yaparak 5 dakikalık temsili oturma eylemi gerçekleştirdi.

Basın açıklaması sonrası VOA Türkçe’ye konuşan İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şubesi Eş Başkanı Av. Bahri Oğuz, Cumartesi Anneleri’nin 28 yıldır failli meçhuller ve gözaltındaki kayıplar için hakikat mücadelesi sürdürdüklerini hatırlatarak, “Galatasaray Meydanı’nda adalet arayışında bulunmak isteyen Cumartesi Anneleri son 4 haftadır polis şiddetiyle engellenerek gözaltına alınıyor. Biz de bugün tüm şubelerimizle Cumartesi Anneleri’nin haklı mücadelesine destek olmak için buradayız’’ diye konuştu.

İHD: "Çocuklarının Kemiklerini İstemek Suç Değil"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Toplanma özgürlüğünün yerine getirilmesi için yetkililere çağrıda bulunan İHD Başkanı Oğuz, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çocuklarının, eşlerinin, yakınlarının kemiklerini bulmak, akıbetine ulaşmak için orada bulunan insanların toplanma özgürlüğüne saygı duyulmasını ve engellenmemesi gerektiğini söylüyoruz. Orada adalet ısrarında bulunmak suç değildir, bunu engellemek suçtur. Bu hukuk dışı uygulamalara son verilmesini talep ediyoruz.’’

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG