Erişilebilirlik

Coney Adası Yeniden Doğdu


Coney Adası Yeniden Doğdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00
Linki indirmek için

Geçen Ekim ayında Amerika’nın doğu kıyılarını etkisi altına alan Sandy Kasırgası New York’un Brooklyn bölgesine bağlı Coney Adası gibi kıyı kesimlerde yaşayan binlerce kişinin hayatını altüst etmişti

Kasırgadan zarar görenler evlerini tamir etme çalışmalarını ve eski hayatlarına dönme çabalarını sürdürüyor. Bu arada yaz ayları gelmeden, turistlerin uğrak yerlerinin de bir an önce eski haline kavuşturulmasına çalışılıyor.

Coney Adası, yüz yıldır New York’ta eğlence ve dinlencenin adresi olarak biliniyor.

Ancak burada yaşayan Vourderis ailesi için Coney Adası, 29 Ekim’deki Sandy Kasırgası’nın getirdiği sel baskınıyla cehenneme dönüştü.

Ailenin işlettiği lunapark neredeyse tamamen tahrip oldu.

Deno Vourderis, “Tahribatı gördüğümüzde buraya ölümün ayak bastığını hissettik” diyor.

Deno Vourderis, ailesinin sahip olduğu bu lunaparkın üçüncü nesil işletmecisi: “Bu lunaparkın köklü bir tarihi var. Kasırga bu tarihi öldürmüştü.”

Aile lunaparkı tekrar kurmaya karar verdi.

Çocukluğundan beri tanıdığı bir ekiple işe koyulan Deno, babası Steve Vourderis’e temizlik ve tadilat işlerinde yardım etti.

Lojistik ve mali işlerin sorumluluğunu alan Dennis Vourderis, tadilat için çok yüklü miktarda borç almak zorunda kaldıklarını söylüyor: “En acısı da 70-80 yıllık lunaparktaki bazı parçaların suya gömüldüğünü ve bir daha geri getirilemeyeceğini görmek. Bunları çöpe atmak zorunda kalmak insanı çok üzüyor.”

Üç aylık zorlu çalışmanın sonucunda dönmedolap “Wonder Wheel” yenilendi, atlıkarınca onarıldı, perili ev tadilattan geçti. Vourderis Ailesi, Coney Adası’nın yaz mevsimi için açılışına hazır.

Deno Vourderis, “Birkaç eski aleti sakladık ama çok sayıda yenilik de yaptık. Tüm mekanik sistemler yenilendi. Coney Adası’na bu yaz geldiğinizde birçok yenilik göreceksiniz” diyor.

Coney Adası Mart ayında New Yorkluların ve kent yetkililerinin de katılımıyla yeniden açıldı.

Vourderis Ailesi, açılış onuruna lunapark için ücret almadı: “Daha mutlu olamazdım. Herşey istediğimiz gibi oldu. Tüm aletlerimiz çalışıyor. Dönmedolap çok iyi durumda. Çok sevinçliyim.”

Sandy Kasırgası’nın verdiği zararın büyük kısmı giderildi.

Coney Adası’nı bu yaz ziyaret edecekleri lunaparkta eğlenceli günler bekliyor.
XS
SM
MD
LG