Erişilebilirlik

Copa America’da 8 kadın hakem görev yapıyor


Copa America turnuvasında Brezilyalı Edina Alves orta hakem olarak görev yapıyor.
Copa America turnuvasında Brezilyalı Edina Alves orta hakem olarak görev yapıyor.

Dünyanın en eski futbol turnuvası Copa America’da bu yıl ilk kez maçlara kadın hakemler atandı. İkisi orta hakem olmak üzere toplam sekiz kadın hakemin görev yaptığı turnuvada, 93 erkek hakem bulunuyor.

ABD'de düzenlenen ve 20 Haziran'da başlayan turnuva, 14 Temmuz'da Florida'da oynanacak final maçıyla sona erecek.

Amerika’daki futbol turnuvasında, kadın hakemlerin de görev yapacağının duyurulmasının ardından 18 orta, 54 yardımcı ve 32 VAR hakeminin atandığı Avrupa Kupası maçlarına bir tek kadın hakemin bile atanmamış olması tartışmalara yol açtı.

Brezilyalı Edina Alves ve ABD'li Tori Penso Copa America’da orta hakem olarak atandı.

44 yaşındaki Alves, 2021 yılında altı konfederasyona bağlı şampiyonlar liglerinin şampiyonları arasında oynanan kıtalararası bir turnuva olan Kulüpler Dünya Kupası’nda bir maç yöneten ilk kadın hakem olarak kayıtlara geçmişti.

2021 yılında bir FIFA Dünya Kupası elemelerinde hakemlik yapan ilk kadın hakem olan Penso ise, üç çocuk annesi ve hakemliği bir sanat olarak gördüğünü söylüyor. Penso geçen yıl İngiltere ile İspanya arasında yapılan Kadınlar Dünya Kupası final maçını yönetmişti.

Brezilya’dan Neuza Back, Kolombiya’dan Mary Blanco, Venezuela’dan Migdalia Rodríguez ve ABD’den Brooke Mayo ve Kathryn Nesbitt yan hakem, Nikaragua’dan Tatiana Guzman ise video yardımcı hakemi (VAR) olarak görev yapıyor.

Venezuelalı 32 yaşındaki kadın hakem Migdalia Rodriguez, “Her defasında işimi en iyi şekilde yapmak için ve tamamen konsantre bir şekilde sahaya çıkıyorum. Bugün sahip olduğum pozisyonu hak ettim" diyor.

İlk kadın hakem bir Türk

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’ne (FIFA) göre dünyadaki ilk kadın hakem Türkiye’den Drahşan Arda.

Hakemlik sertifikasını Zonguldak’ta alan ve ilk olarak 26 Haziran 1968’de Karabük Demirçelik ile Jandarmagücü arasındaki klasman yükselme karşılaşmasını yöneten Arda, 1972 yılında Almanya’ya göç etmesinin ardından hakemliğini Almanya’da sürdürdü.

Dünya kupasında görev alan ilk kadın hakemse 2022 yılında Kosta Rika-Almanya maçını yöneten Fransız Stephanie Frappart olarak kayıtlara geçmişti.

Avrupa’nın en deneyimli kadın hakemlerinden Frappart, geçen ay Yunanistan Kupası finalinin ikinci yarısında gösterdiği üç kırmızı kartın ardından, uzatma dakikalarında mağlup takım oyuncuları ve kulüp başkanı tarafından saldırıya uğramış ve stadyumdan polis kordonunda ayrılmak zorunda kalmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG