Erişilebilirlik

Corona Salgınında Can Kaybı Sayısı 700 Bini Aştı


Dünya genelinde Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 700 bini aştı. Hastalık bugüne dek dünya üzerinde yaklaşık 19 milyon kişiye bulaştı.

Yaz aylarının gelmesiyle salgının hız kesebileceğine dair beklentiler boşa çıktı. Salgın, yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanların daha fazla sosyalleşmeye başlaması üzerine birçok ülkede hız kazandı. Öte yandan uzmanlar, özellikle Amerika’da polisin siyah Amerikalılar'a yönelik uygulamalarını protesto eylemlerinin de bulaşma oranını arttırdığına dikkat çekiyor.

ABD halen en çok vaka görülen ülke

Amerika halen tüm dünyada en çok vaka görülen ülke. ABD’de toplam vaka sayısı bugün itibariyle 5 milyona yaklaştı. Yani tüm dünyada görülen Corona virüsü vakalarının yaklaşık 4’te biri ABD’de tespit edilmiş durumda. ABD aynı zamanda en çok Corona virüsü testi yapan ülke. Bugüne kadar 62 milyona yakın test yapılan ABD’de can kaybı sayısıysa 160 bine ulaştı.

Corona virüsü salgınının ABD’nin ardından en çok etkili olduğu ülkeyse Brezilya. Brezilya’da vaka sayısı 2,9 milyona yaklaştı. Brezilya’da bugüne dek salgın nedeniyle 96 binden fazla kişi de hayatını kaybetti. Kendisi de Corona Corona virüsüne yakalanan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, salgının başında alınan önlemlere karşı çıkmış ve karantina uygulamaları yapan bazı valilerle ters düşmüştü.

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan, salgının en çok etkili olduğu üçüncü ülke. Hindistan’da bugüne dek tespit edilen vaka sayısı 2 milyona yaklaşırken ölü sayısı da 40 bine ilerliyor. Hindistan'da bugüne dek 21 milyondan fazla Corona virüsü testi yapıldı.

ABD’nin ardından 30 milyona yakın testle en çok Corona virüsü testi yapan ülke olan Rusya da 866 binden fazla vakayla dünyada salgının en etkili olduğu 4. ülke. Rusya’da günde ortalama 5 ila 6 bin vaka görülmeye devam ediyor.

Salgının başlangıç noktası olan Çin, resmi rakamlara göre 84 bini aşan vaka sayısıyla dünya genelinde 29. sırada yer alırken ülkede bugüne dek 4.634 kişi hayatını kaybetti.

Dün itibariyle bir kez daha günlük vaka sayısında binin üzerine çıkan Türkiye de 234 bin 934 vakayla dünyada hastalığın en çok görüldüğü 17. ülke. Türkiye’de resmi açıklamalara göre Corona virüsü salgını nedeniyle 5.765 kişi hayatını kaybetti.

Çin’in Wuhan kentindeki bir canlı hayvan pazarından yayılmaya başladığı düşünülen yeni tip Corona virüsü salgını bugün itibariyle dünya üzerinde 213 ülke ve bölgede görüldü.

Uzmanlar, Eylül ayıyla birlikte Kuzey yarımkürede sonbahar ve kış aylarının gelmeye başlayacak olmasıyla birlikte yeni bir salgın dalgasının oluşmasından endişe ediyor. Son olarak İngiltere’de yapılan bir araştırma, ülkede beklenen ikinci dalganın ilkinden iki kat daha büyük olabileceğini ortaya koydu.

İngiltere’de bugüne dek 306 binden fazla kişide Corona virüsü tespit edilirken 46 binden fazla kişi de hayatını kaybetti

XS
SM
MD
LG