Erişilebilirlik

CPJ: 'Erdoğan’ın Açıklamalarından Kaygılıyız'


Merkezi New York’taki Gazetecileri Koruma Komitesi CPJ, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’daki protestoları izleyen CNN muhabiri Ivan Watson’ı ‘ajan’lıkla suçlamasının gazetecilerin güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü bildirdi

​Gazetecileri Koruma Komitesi CPJ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün TBMM’de yaptığı konuşma üzerine yazılı bir açıklama yaptı. CPJ Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova, Başbakan’ın suçlamalarının, gazetecilerin güvenliği açısından ciddi bir tehlike yarattığını bildirdi. Ognianova, “Başbakan Erdoğan ve diğer Türk yetkililerden, medyaya karşı husumeti arttıracak ve basın üzerinde dondurucu etki yapan sorumsuz açıklamalardan kaçınmalarını istiyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, dünkü konuşmasında, CNN muhabiri Ivan Watson’ın ajanlık görevini gazeteci kisvesi altında yaptığını öne sürmüş, Watson’ın suçüstü yakalandığını ve onun gibi yabancı gazetecilerin özgür ve tarafsız basınla hiçbir ilgisi olmadığını iddia etmişti.
CPJ, Başbakan Erdoğan’ın söyleminin ürkütücü olduğunu belirterek, gazetecileri de büyük risk altında bıraktığına dikkati çekti.

CNN muhabiri Ivan Watson, Cumartesi günü İstanbul’da Taksim Meydanı’nda Gezi olaylarının birinci yıldönümüyle ilgili gelişmeleri izlerken ekibiyle birlikte polis tarafından tartaklanmış, kısa bir süre gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Haberlere göre, polisin göstericilere müdahalesi sırasında Türk gazeteciler de tartaklandı.

Polisin şiddetine hedef olan Türk gazetecilerden biri, CPJ’in açıklamasına göre, Evrensel gazetesi editörü Erdal İmrek. Türk Gazeteciler Sendikası’na göre, İmrek sivil polisler tarafından dövüldü, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. İmrek’in görgü tanıklarının polisin gazetecinin yüzüne biber gazı sıkmasını protesto etmesinden sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Gazeteci yazar Ahmet Şık da Gazetecileri Koruma Komitesi’ne, polis tarafından dövüldüğünü bildirdi. Bazı gazeteciler de polisin kendilerine şiddet uyguladığını Twitter mesajlarında dile getirdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova, açıklamasında şöyle dedi: “Türk güvenlik kuvvetlerine protesto eylemlerini izleyen gazetecilere karşı şiddet kullanmaktan vazgeçmeleri, görevlerini engelleme ve taciz olmaksızın yapabilmelerine imkan vermeleri çağrısında bulunuyoruz.”
XS
SM
MD
LG