Erişilebilirlik

Crozier'in Görevine İade Edilme İhtimali


Amerikan Donanması bir süre önce görevden alınan Theodore Roosevelt uçak gemisinin eski komutanı Brett Crozier’in görevine iade edilmesini tavsiye etti.

Savunma Bakanlığı Pentagon ise konuyla ilgili henüz bir karar alınmadığını belirtiyor.

Savunma Bakanı Mark Esper’in karar vermek için konuyla ilgili soruşturmanın sona ermesini beklediği kaydediliyor.

Crozier'ın, Pentagon’a yazdığı ve gemide Corona salgını nedeniyle daha ciddi önlemler alınmasını istediği mektup basına yansıyınca görevden alınmıştı.

Crozier mektubunda “savaşta değiliz, denizcilerin ölmesine gerek yok” ifadesini kullanmıştı.

Uçak gemisi daha sonra Guam’a demir atmış, yüzlerce askerde Corona tespit edilmiş ve askerden biri virüs nedeniyle de hayatını kaybetmişti.

Pentagon’dan yapılan açıklamada Esper’in soruşturma raporunu değerlendirmek istediği ve Donanma’nın lider kadrosuyla atılacak adımları değerlendireceği vurgulandı.

Donanma’dan yapılan açıklamada da henüz bir karar verilmediğine dikkat çekildi.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Demokrat Adam Smith de Crozier’in bir an önce görevine iade edilmesini istedi.

Crozier gemide Corona testi pozitif çıkan 856 denizciden biri.

Crozier, eski Donanma Bakanı Thomas Modly tarafından yazdığı mektubun basına nasıl yansıdığına dair açılan soruşturmanın sonucu beklenmeden görevden alınmıştı.

Modly daha sonra uçak gemisine giderek denizcilere hitap etmiş ve Crozier’ı küçük düşürmeye yönelik ifadeler kullanmıştı.

Modly daha sonra gelen eleştiriler üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı. Modly’nin istifasını Savunma Bakanı Mark Esper’in istediği basına yansımıştı.

XS
SM
MD
LG