Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’in Türkiye ziyareti için bu ayı işaret etti  


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin birarada.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin birarada.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in bu ay Türkiye’yi ziyaret edebileceğini söyledi.

İstanbul’da Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in ziyaret tarihinin henüz netleşmediğini söyleyerek, "Ancak Dışişleri Bakanım (Hakan Fidan), İstihbarat Başkanım (İbrahim Kalın), hepsi görüşmeleri yapıyorlar. Bu görüşmeler çerçevesinde öyle zannediyorum ki Ağustos ayı içerisinde inşallah bu ziyaret gerçekleşecek" dedi.

Erdoğan ve Putin Çarşamba günü telefonda görüşmüş,

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, görüşmede Rusya liderinin Türkiye’ye ziyareti konusunda tarafların mutabakat sağladığını açıklamıştı.

Kremlin’den yapılan açıklamada iki liderin olası görüşmesine yönelik hazırlıklar da dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kalındığı vurgulandı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, en son TürkAkım doğalgaz hattının temel atma töreni için 7 Ocak 2020 yılında Türkiye’yi ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ziyaretten sonra üç kez Rusya’ya gitti.

"Karadeniz koridorundan gelecek tahılların Afrika ülkelerine naklini yapacağız"

Rusya’nın Afrika ülkelerine tahılı ücretsiz ulaştırabileceğinin hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bu konuda Rusya'yla aynı çizgideyiz. Rusya'dan, Karadeniz koridorundan gelecek tahılların, bizde una çevrilmesi ve buradan un olarak fakir Afrika ülkelerine, az gelişmiş ülkelere de bunların naklini yapacağız. Hatta şu anda bile biz, Tarım ve Orman Bakanlığımız bu adımları atmaya, fakir ülkelere de bu desteğimizi, bu yardımlarımızı yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir gazetecinin, "Fransa'nın sömürge ülkelerinden biri Mali, yeni bir hareket başlattı" hatırlatması üzerine de, "Tabii Fransa'nın bu yaptığı iş ilk değil. Yani geçmişte Cezayir'de yaptığı uygulamalar, Ruanda'da yaptığı uygulamalar, Mali'de yaptığı uygulamalar, bütün bunlar dünyanın bütün kayıtlarında mevcut. Ve bunu hele hele Afrikalılar çok iyi biliyor. Bakın şu anda altın sevkini, bunun yanında uranyum sevkini tamamıyla Fransa'ya durdurmuş durumdalar. Bu, yıllardan beri bu ülkelere yapılan zulmün bir karşılığıdır ve bizler de onlarla olan olumlu ilişkilerimizi devam ettirmeye aynen çalışıyoruz" diye konuştu.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG