Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Nokta Koyarsak Olmaz'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyaz Saray'da Başkan Donald Trump ile biraraya geldi.

İkili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi.

Beyaz Saray'daki görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Büyükelçiliği Konutu'na geçti. Erdoğan konutun önünde Amerika'nın Sesi Türkçe Bölümü muhabiri Mehmet Sümer'in sorularını yanıtladı.

Erdoğan, iki ülke ilişkileri konusunda "Nokta mı, virgül mü koyuldu, nasıl değerlendiriyorsunuz, hangi aşamaya gelindi” sorusuna karşılık olarak, “Nokta koyarsak olmaz" şeklinde yanıt verdi.

Erdoğan: 'Nokta Koyarsak Olmaz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

Erdoğan, Amerika ziyaretinden önce, "Şimdi de biz en üst düzeyde sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz. Bizim yapacağımız görüşme virgül mesafesinde değil, nokta mesafesinde olacaktır" demişti.

Erdoğan, Gülen'in iadesi konusunda ise "Fethullah konusunda daha konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konutun önünde toplanan Türk vatandaşları ile konuştuğu sırada bu sorulara yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Trump yönetimi ile görüşmelerin gayet güzel geçtiğini söyledi.

Bu arada Erdoğan Türk Büyükelçiliği Konutu'nda Amerika'da kanaat önderleri ile biraraya geldi.

Kanaat önderlerine 15 Temmuz Darbe Girişimi videosu izlettirildi.

Trump: 'Türkiye ile ilişkilerimiz bozulamaz'

Erdoğan ve Trump Oval Ofis'te başbaşa görüştükten sonra kameraların karşısına birlikte geçti.

Trump, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerden övgüyle bahsetti, "Kore'de birlikte savaştık" dedi. Amerika Başkanı "Şimdi de teröre karşı birlikte savaşıyoruz" dedi, Türkiye'nin PKK ve IŞİD'e karşı verdiği mücadeleye destek verdiklerini dile getirdi.

Trump, basın toplantısında,Türkiye'nin istediği silah siparişlerinin hızla teslimatı için çalışacaklarını da belirtti.

Amerika Başkanı "Türkiye ile ilişkilerimiz bozulamaz" ifadelerini de kullandı.

Erdoğan-Trump Basın Toplantısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:13:36 0:00

Erdoğan: YPG'nin muhatap alınması uygun değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan da IŞİD ile mücadele konusunda YPG'nin muhatap alınmasının uygun olmadığını kaydetti. Erdoğan, bu tür bir desteğin uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunun altını çizdi. Erdoğan konuşmasında, bölgenin etnik ve dini yapısını değiştirmeye yönelik girişimlere izin verilmemesi gerektiğini de söyledi; Libya, Suriye, Irak ve Yemen’deki kaosu fırsata dönüştürmeye çalışanların sonunda kaybeden taraf olacaklarına dikkat çekti.

Erdoğan, "Tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmeliyiz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı, "Bugün temeli atılan yeni dönem hayırlı olsun" şeklinde temenni de dile getirdi. Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olarak Fethullah Gülen’in iadesi konusundaki beklentilerini de Trump’a açıkça ifade ettiğini vurguladı.

Erdoğan görüşmede, Türk-Amerikan ilişkilerinin mevcut durumunu, Suriye ve Irak’ta atılacak ortak adımları, ikili ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirme yollarını ele aldıklarını da dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, Trump’ın, Şam rejiminin (Han Şeyhun’a) kimyasal saldırısına misilleme olarak attığı adımı yerinde bulduğunu dile getirdi, geçmişte yapılan yanlışların telafisinin beklendiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan, Türkiye-Amerika ilişkilerinin küresel istikrar için çok önemli olduğunu da vurguladı. Cumhurbaşkanı, ekonomi,savunma ve enerji alanında işbirliği önemli dedi.

İki lider basın açıklamaları sonrasında medya mensuplarından soru almadılar, ancak bir gazeteci Trump'a Ruslarla yaptığı son görüşmeyi sordu. Trump da bu görüşmenin çok başarılı olduğunu dile getirdi​.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG