Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçı için Berlin’e gidiyor


Erdoğan, 6 Temmuz'da oynanacak Türkiye-Hollanda için Almanya'ya gidecek.
Erdoğan, 6 Temmuz'da oynanacak Türkiye-Hollanda için Almanya'ya gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) Türkiye ile Hollanda arasında oynanacak çeyrek final maçını izlemek için Berlin'e gidiyor.

Futbolcu Merih Demiral'ın bu hafta oynanan Avusturya maçında bozkurt işareti yapması, Berlin ile Ankara arasında diplomatik gerilime neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, A Milli Takımı'na destek için 6 Temmuz Cumartesi günü oynanacak Hollanda-Türkiye maçına gitme kararı aldı.

Fransa Futbol Federasyonu'nundan Clement Turpin'in yöneteceği maç, Berlin'deki Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçı için Berlin’e gidiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Erdoğan'ın, aynı tarihte Azerbaycan'da Şuşa’da yapılacak Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne katılamayı planladığı biliniyordu. Ancak A Milli Futbol Takımı’nın çeyrek finale kalmasının ardından program iptal edildi. Erdoğan'ın yerine zirveye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın katılması bekleniyor.

Alman medyasında konuyla ilgili çıkan haberlerde, Erdoğan’ın Berlin'e gitme kararının, milli futbolcu Merih Demiral'ın Avusturya maçında Leipzig stadyumundaki bozkurt işaretli gol sevincine Almanya’dan gelen tepkilerle ilişkili olduğu iddia edildi.

Avusturya ile oynanan maçta iki gol atan Merih Demiral'ın ülkücü hareketle özdeşleşmiş bozkurt hareketi yapması sonrasında Alman medyasında başlatılan kampanya, ardından Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın açıklamaları ve UEFA'nın hareketi soruşturma kararı, olayı başka bir boyuta taşıdı.

Bakan Faeser, X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz" dedi.

Nancy Faeser'ın UEFA'dan yaptırım talebi üzerine Demiral'a disiplin soruşturması açılmasının ardından Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve uyarıldı.

Perşembe günüyse Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'in bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Dışişleri sözcüsü, Büyükelçi'nin bozkurt selamı nedeniyle çağrıldığını ve sözlü uyarı yapıldığını söyledi. Açıklamada, "Avrupa Futbol Şampiyonası’nın düzenleyicisi olarak, sporun birleştirici olmasını arzuluyoruz" denildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alman Federal Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael Roth, Merih Demiral'ın Avusturya karşısında attığı golden sonra yaptığı bozkurt işaretiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı.

Roth, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'yı bölmek istediğini iddia etti ve milliyetçiliğin bilerek körüklendiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, "Türk milletinin dünyaya mesajı" diyerek Demiral'a sahip çıktı ve UEFA'yı kınadı.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG