Erişilebilirlik

Ankara'dan Lübnan'a Üst Düzey Destek Ziyareti


Turkey's Vice President Fuat Oktay visits Beirut
Turkey's Vice President Fuat Oktay visits Beirut

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Beyrut’a gitti.

Oktay ve Çavuşoğlu, Lübnan’da Cumhurbaşkanı Michel Aoun ve Başbakan Hassan Diab’la bir araya geldiler.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve beraberindeki heyetin patlamanı yaşadığı Beyrut Limanı bölgesini de ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin Lübnan’ın yanında olduğunu söyledi. Oktay ayrıca Türkiye’nin Beyrut Limanı’nın yeniden inşası için yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Ankara'dan Beyrut'a Üst Düzey Destek Ziyareti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Oktay, bu noktada Mersin Limanı’nın da Lübnan’ın hizmetinde olduğunu belirtti. Oktay “Lübnan’ın ticari faaliyetlerinin devam ettiği Beyrut Limanı’nda bu sürenin geçişine kadar, bu süre tamamlanana kadar da Mersin Limanımızın, Lübnan’ın hizmetinde olacağını, büyük ölçekli ticari faaliyetlerde hem gümrükleme hem de depolama faaliyetlerinde, Lübnan’ın hizmetinde olacağı sonrasında oradan buraya hem gemiler hem daha küçük araçlarla taşınabileceğini ve bunun için hazır olduğumuzu ifade ettik” dedi.

Oktay “Biz sonuna kadar Lübnan’ın yanındayız. Lübnan’ın komşusu ve kardeşi olarak bir kez daha yalnız olmadığını ifade etmek istiyoruz” dedi.

Türkiye, patlama sonrası Kızılay ve AFAD ekipleriyle Lübnan’a yardım ulaştırmaya başlamıştı. Dün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan’daki yaralıların Türkiye’ye ait ambulans uçaklarla getirilerek tedavi edilmesi için Türkiye’nin hazır olduğunu söyledi. Türk heyetini taşıyan uçakla da Lübnan’da tıbbi malzemeler ve solunum cihazları götürüldü.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG