Erişilebilirlik

'Cumhurbaşkanı'na Hakaret' Suçu Kişiye mi Özel?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle her geçen gün yeni savcılık soruşturması açılırken, son olarak 2006 yılı Türkiye Güzeli manken Merve Büyüksaraç'a da Instagram'daki bir paylaşımı nedeniyle suçlama başlatıldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Tülay Babuşcu ise, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye ''Bizans dostu kahpe İnönü'' diyen bir Twitter mesajını bugün paylaşırken şimdi de 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' hükmü işletilecek mi merak edildi.

Türkiye'de son haftalarda ifade özgürlüğü açısından tartışma yaratmaya devam edecek Türk Ceza Kanunu'ndaki 'Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu' hükmüne dayalı yargı dosyaları dikkat çekiyor.

İzmir'de Onur Kılıç, hakkında günlerdir iddianame hazırlanmadan tutuklu iken Türkiye Güzeli ünvanlı manken Merve Büyüksaraç hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe tarafından iddianame hazırlandı. Büyüksaraç hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret gerekçeli suçlamaya dayanak olarak ise Başbakan olduğu dönemde yapılan Instagram hesabındaki bir paylaşım gösterilmesi ise dikkat çekti. Bu durumda Erdoğan'ın Başbakanlık yaptığı 12 yıllık dönemdeki aleyhine yapılmış tüm sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili benzeri suçlama yapılıp yapılmayacağı sorusu ortaya çıktı.

Manken Büyüksaraç hakkındaki iddianameye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 13 Ağustos 2014'de Meltem Öztürk isimli e-mail adresinden e-posta ihbarı yapıldı ve fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'da “mervebüyüksaraç" isimli kullanıcı tarafından Başbakan Erdoğan aleyhinde paylaşım nedeniyle soruşturma açıldı. Erdoğan da, avukatı aracılığıyla 25 Kasım 2014'de savcılığa başvurarak şikayetçi oldu. Büyüksaraç ise, 14 Ocak'taki savcılıktaki ifadesinde, Instagram hesabından paylaşımını tam olarak hatırlamadığını ve Erdoğan'a muhalif ifadeler içeren “Ustanın şiiri" isimli şiir kendisine komik geldiği için paylaştığını, hakaret kastı olmadığını söyledi. Ancak savcılık Büyüksaraç'ın paylaşımlarıyla Erdoğan'ı alenen aşağıladığı, küçülttüğü, eleştiri sınırlarını aştığı öne sürdü ve 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası talep etti. Eğer savcılık iddianamesi kabul edilirse Büyüksaraç, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Büyüksaraç ise, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, mizahi bir şiir olduğu için Instagram'da paylaştığı metnin Google'daki veriye göre 960 bin kere paylaşıldığını gördüğünü de söyledi. Emniyet'in kendisini şikayet eden Meltem Öztürk'ün IP adresi bilinmeyen, Almanya'dan bir vatandaş olduğu bilgisine rağmen işlem başlattığını kaydeden Büyüksaraç, ''Korkmuyorum. Ben bir şey çalmadım, adam öldürmedim, yolsuzluk yapmadım. O yüzden hâkim karşısına çıkınca korkacağım bir durum yok. Ama ‘Demek ki benden bile korkuyorlar’ diyorum. Bu kadar insana dava açmak Türkiye tarihinde yok. Hangi lider kendi vatandaşını bu kadar yargılamış'' dedi.

AKP'li Babuşcu 'Kahpe İnönü' için özür diledi

Türkiye'de Büyüksaraç gibi vatandaşlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle yargı süreçleri gündemde iken; AKP'li Tülay Babuşcu ise, bugün Twitter'da ''retwit'' olarak paylaştığı fotoğraflı mesajıyla 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü hedef aldı. Babuşcu'nun paylaştığı mesajda, Lozan Anlaşması ile ilgili boğazlara dair durumu ele alan fotoğraf üzerinde 'Bizans Dostu Kahpe İnönü' yazıyordu.

AKP'li Babuşcu'nun bu mesajı üzerine sosyal medyada başlayan tartışma, TBMM'ye de yansıdı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, söz alarak “AKP Balıkesir Milletvekili Sayın Tülay Babuşçu biraz önce bir ‘tweet’ paylaştı. Bu tweet, ‘Başkan RTE’ kullanıcısıyla yayınlanmış, başlığı da şöyle: ‘Bizans dostu, kahpe İsmet İnönü!’ Bir milletvekilinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularından, ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'yle ilgili böyle bir tweeti paylaşmasını şiddetle ve nefretle kınıyorum. Kendisini meczup, sapkın ve şerefsiz ilan ediyorum” dedi.

Altay’a yanıt ise AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’dan geldi. Ünal, “Eğer burada ifade edildiği gibi ifadeler kullanılmışsa tweette ve gerçek kişi olarak bu ifadeler kullanılmışsa biz AK Parti olarak böyle bir ifadeyi asla tasvip etmeyiz. Ama Sayın Grup Başkanvekili’nin kullandığı ifade de Meclis’in mehabetine yakışan bir ifade değil. Konuyu anlamadan, konu araştırılmadan, bu konuyla ilgili direkt olarak bu şekilde bir ifadede bulunmak öncelikle burada yargısız infaz olur. Biz de bu konuda gerekli araştırmaları yapacağız, tabii ki Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularından İsmet İnönü'ye ilişkin ağzıma alamayacağım bu ifadeyi eğer gerçek bir kişi olarak kullanmışsa bu bizim asla tasvip edebileceğimiz bir şey değildir” diye konuştu.

MHP ise, CHP’ye destek çıktı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Bu ifadeyi kullanan hakkında herhalde gerekli tespiti yaparak Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu, bu konuda gerekli disiplin işlemlerini herhalde başlatacaktır ama cumhuriyetimizi bir reklam arası olarak gören bir zihniyetin aslında mücadele ettiğinin tamamen cumhuriyet olduğunun, cumhuriyet fikriyle bağdaşık olmadığının da itirafıdır” dedi.

Bu açıklamalar sonrasında AKP’li Tülay Babuşcu, oturduğu yerden söz aldı ve şunları dile getirdi: “Sayın Başkan, değerli Meclis üyesi arkadaşlarım; biraz önce çok farkına varmadan yaptığım bir ‘retweet’le ilgili, gerek CHP Grubundan gerekse Meclisimizin ve Cumhuriyetimizin kurucu Başkanlarından Sayın İsmet İnönü'den, başta fark etmeden resmi odaklı paylaştığım, daha doğrusu ‘retweet"’ yaptığım konuyla ilgili, tümüyle ilgili hem başlık hem içerikle ilgili özürlerimi sunuyorum. Cidden herhangi bir kastım yoktu, dikkatsizlik sonucu olmuştur. Huzurlarınızda Sayın İsmet İnönü'yü tekrar rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun.”

CHP sıralarından “Yazıklar olsun” gibi tepkiler yanı sıra daha önce de Türkiye Cumhuriyeti için “reklam arası” diyen Twitter-Facebook paylaşımı anımsatılınca Babuşcu, “Konuyu değiştirmeyelim. Dediğim gibi, tekrar, cumhuriyetimizin kurucusu için hepinizden özür diliyorum” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG