Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanlığı Kesin Aday Listesi Yayınlandı


Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) cumhurbaşkanlığı seçimi kesin aday listesi yayınlandı.

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan YSK kararında, 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin cumhurbaşkanlığı kesin aday listesi yer aldı.

Kararda, 28 Mart'ta Resmi Gazete'de yayınlanan cumhurbaşkanlığı seçimi geçici aday listesine belirtilen süre içinde yapılan itirazların YSK tarafından değerlendirilerek reddine karar verildiği belirtildi.

4 adayın mezun oldukları üniversite bilgileri

Kurul tarafından yapılan değerlendirmede, 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde cumhurbaşkanlığı adayları alfabetik sıralamaya göre, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan'dan oluştu.

Kararda, adayların doğum tarihleri ve mezun oldukları üniversitelerin bilgileri de yer aldı.

Buna göre, 17 Aralık 1948 doğumlu olan Kemal Kılıçdaroğlu Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, 4 Mayıs 1964 doğumlu olan Muharrem İnce Uludağ Üniversitesi, 26 Şubat 1954 doğumlu olan Recep Tayyip Erdoğan Marmara Üniversitesi, 1 Eylül 1967 doğumlu olan Sinan Oğan da Marmara Üniversitesi mezunu olarak görülüyor.

YSK Başkanı Ahmet Yener dün, Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığı ve yükseköğretim diplomasıyla ilgili itirazları oy birliğiyle reddettiklerini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG