Erişilebilirlik

CANLI BLOG - Seçimin ardından Dolar/TL kuru 20 TL seviyesinde seyrediyor

Cumhurbaşkanlığı seçiminin dün yapılan ikinci turunun ardından dolar/TL kuru güne 20 TL seviyesinde başladı. Dolar gün ortası itibariyle 20,08 TL’ den işlem görüyor

11:34

İmamoğlu’ndan değişim mesajı: “Aynı şeyleri yaparak asla farklı sonuç beklemeyeceğiz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı 3 buçuk dakikalık videoyla Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasıyla hayal kırıklığı yaşayan muhalefet seçmenine moral vermeye çalıştı.

Konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hiç söz etmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, 2024 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesi Temmuz ayında bir yıl gecikmeyle Büyük Kurultayı’nı toplaması beklenen Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine de “değişim” talebi içeren mesajı gönderdi.

İmamoğlu “Kimse endişe etmesin her şey yeniden başlıyor. Unutmayın, değişmeyen tek şey değişimdir. Her sahada, her ortamda değişim. Aynı şeyleri yaparak, farklı sonuç asla beklemeyeceğiz artık” dedi.

10:05

Milletvekili genel seçimi kesin sonuçları bugün ya da yarın açıklanacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarının bugün ya da yarın açıklanacağını söyledi.

Yener, YSK Başkanlık binasına girişi sırasında bir gazetecinin genel seçimin kesin sonuçlarının ne zaman açıklanacağına sorusuna, "Olağanüstü itirazlarla gelen dosyaları bugün görüşüp, dosyaların akıbetine göre bir şey söylemek mümkün olur. 'Bugün ya da yarın' diyelim” yanıtını verdi.

09:41

Seçimin ardından Dolar/TL kuru nasıl seyrediyor?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin dün yapılan ikinci turunun ardından dolar/TL kuru güne 20 TL seviyesinde başladı.

Dolar sabah saatleriyle itibariyle 20,05 TL’ den işlem görüyor. ABD’de bugün kutlanan anma günü dolayısıyla piyasanın tatil olması nedeniyle, bugünkü işlemlerin sönük geçmesi bekleniyor.

Seçimden önceki geçen haftada ABD Doları Türk Lirası karşısında en yüksek seviyesini görmüştü. Kur haftayı 19,96 TL’ den kapatmıştı. Serbest piyasada ise dolar geçen hafta 20,47 TL’yi geçmişti. TL, dolar karşısında son bir yılda yüzde 6,4 değer kaybetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşamki balkon konuşmasında, “faiz indirildi, enflasyon da inecek” dedi. Ekonomide yaşanan sorunlara ve yüksek enflasyonla fiyat artışlarına konuşmasında değinen Erdoğan, bu konudaki sıkıntıların giderilmesinin “en acil konu başlığı” olduğunu belirtti.

08:31

Büyük şehirler “Kılıçdaroğlu” dedi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin dün yapılan 2. turunda büyük şehirlerde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı geride bıraktığı görüldü.

Resmi olmayan Anadolu Ajansı verilerine göre, başkent Ankara’da 3 milyon 700 binden fazla seçmen dün sandığa gitti. Bu kişilerden yüzde 51,23’ü Kılıçdaroğlu’na oy verirken, yüzde 48,77’si Erdoğan dedi.

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da ise yaklaşık 10 milyon kişi oy kullandı. İstanbullu seçmenlerin yüzde 51,78’i Kılıçdaroğlu’na oy verirken, yüzde 48,22’si tercihini Erdoğan’dan yana kullandı.

“CHP’nin kalesi” olarak bilinen İzmir’de ise 3 milyonu aşkın seçmen sandık başına gitti. İzmirlilerin yüzde 67,13’ü Kılıçdaroğlu derken, yüzde 32,87’si Erdoğan dedi.

CHP halihazırda üç büyük şehrin büyükşehir belediye başkanlıklarını yönetiyor. Bir sonraki yerel seçimin 2024 yılının Mart ayında yapılması bekleniyor.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG