Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Parti’nin ilk başkanlık tartışmasına kimler katılıyor?


Trump Cumhuriyetçi Parti'nin açık ara en güçlü başkan adayı
Trump Cumhuriyetçi Parti'nin açık ara en güçlü başkan adayı

Cumhuriyetçi Parti’de başkan adayları ilk tartışma programına çıkmaya hazırlanıyor. Programa katılabilmek için belli koşulların karşılanması gerekiyor. Bu çerçevede şimdilik yedi isim programa katılacak gibi görünüyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylarının ilk tartışması 23 Ağustos’ta.

Tartışma programına katılmak için adayların belirli kriterleri karşılaması gerekiyor.

Programa katılabilmek için adayların ülke çapındaki saygın anketlerin en az üçünde en az yüzde 1 oy almaları gerekiyor ve ayrıca en az 20 eyaletten 40 bin bağışçıya sahip olmaları gerekiyor.

Bu aşamada, partide çok sayıda ismin yer aldığı başkan adaylığı yarışında tartışma programına yedi isim katılacakmış gibi görünüyor.

Donald Trump anketler ve aldığı bağışlarla programa katılabilecek ama kendi isteğiyle bu etkinlikte yer almama ihtimali de var.

Trump açık ara en güçlü aday olarak nitelendiriliyor.

Tartışma programına katılabilecek bir başka isim de Florida Valisi Ron DeSantis. DeSantis Trump’ın en güçlü rakibi olarak değerlendirilse de anketlerde oldukça gerisinden geliyor.

Trump ve Ron DeSantis’in dışında tartışma programına katılmayı hak eden isimler; Tim Scott, Nikki Haley, Vivek Ramaswamy, Chris Christie ve Doug Burgum.

Toplamda şimdilik 7 isim tartışma programına katılabilecek ama ilerleyen günlerde adaylık yarışında yer alan isimler kriterleri karşılarsa onlar da programa katılabilecekler.

Şimdilik programa katılamayacak isimler; eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, Asa Hutchinson, Francis Suarez, Larry Elder, Perry Johnson ve Will Hurd.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG