Erişilebilirlik

Cumhuriyetçiler Borç Tavanını Yükseltmedi


Cumhuriyetçiler Borç Tavanını Yükseltmedi

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi, Amerika’nın borç tavanının 2 trilyon Dolar daha yükseltmeyi reddetti. Tasarı, tavanın, federal bütçede kesintiye gidilmeden yükseltilmesini öngörüyordu. Ancak hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, harcamaların kısılmasından yana. Demokratlar, yapılan oylamayı siyasi bir tiyatro oyunu olarak tanımlıyor.

Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçi politikacılar aylardır, federal hükümet bütçesi ve kamu borçlarının azaltılması konusunda yoğun bir siyasi savaş veriyor. Maliye Bakanı Timothy Geithner, 14 trilyon Dolar düzeyindeki borçlanma tavanının Mayıs ayında aşıldığını açıkladı. Ancak Bakan, bazı teknik muhasebe yollarını kullanarak hükümete 2 Ağustos tarihine kadar zaman tanıyacak şekilde kaynak yaratıyor. Bu tarihe kadar da Kongre’nin borçlanma tavanını yükseltecek kararı çıkartmasını bekliyor. Bu şekilde Amerika’nın borçlarını ödeyemez duruma düşmesinin önlenmesi umuluyor.

“Tavanın harcamalar kısılmadan yükseltilmeyeceğini gösterdik”

Bu arada Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler Salı gecesi geç saatlerde kendi hazırladıkları bir tasarıyı -- reddetmek amacıyla -- oya sundular. Tasarı, borçlanma tavanının federal harcamalarda kesinti yapılmadan yükseltilmesini öngörüyordu. Oylamada 318 üye tasarı aleyhinde, 97 üye de lehinde oy kullandı. 7 üye çekimser kaldı.

Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu’nun Cumhuriyetçi Başkanı Dave Camp, Cumhuriyetçilerden tasarıya ret oyu vermelerini istedi. Cumhuriyetçiler de bu isteğe uydu.

Camp, “Bu oylamayla Cumhuriyetçiler olarak, harcamalarda ciddi kesintiler yapılmadan ve bütçe reformları başlatılmadan borçlanma tavanının yükseltilmesine izin vermeyeceğimizi göstermiş olduk,” dedi.

“Wall Street’i arayıp ikna ettiler”

Demokrat Partililer ise Cumhuriyetçileri siyasi oyun sahnelemekle suçladı; oylamanın Demokratları harcamaları kısmadan tavanı yükseltmeye çalışıyormuş gibi gösterme amacı taşıdığını söyledi. Demokrat Kongre üyesi Sander Levin, Cumhuriyetçilerin Wall Street finans liderlerini oylama öncesinde arayarak, tasarının önemli olmadığı konusunda ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Levin, “Cumhuriyetçiler, geçen hafta boyunca Wall Street’i arayıp bu oylamanın sonucunu dikkate almamalarını istedi,” dedi.

Başkan Barack Obama ve Demokrat Kongre üyeleri de federal bütçede kesinti yapılması gerektiğini düşünüyor. Ancak bunu yaparken dikkatli olunması gerektiğini, ekonominin durgunluktan yeni çıkmaya başladığını hatırlatıyor. Cumhuriyetçiler ise büyük kesintilerden yana. Demokratlar harcamalarda aşamalı olarak kesintiye gidilmesini ve vergilerin yükseltilmesini tercih ediyor. Cumhuriyetçiler ise vergilerin yükseltilmesine şiddetle karşı çıkıyor.

“Tavan yükseltilmezse felaket olur”

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, hem Başkan’ın hem de Kongre üyelerinin borçlanma tavanının yükseltilmesi konusunun ne denli önemli olduğunu bildiğini söyledi.

Carney,”Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerin de söylediği gibi borçlanma tavanının yükseltilmesi gerektiğinin farkındayız, çünkü Amerika borçlarını ödeyemez duruma gelirse, bu hem Amerika hem de dünya ekonomisi için felaket olur,” dedi.

Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kongre liderleriyle ortak bir çözüm yolu bulmak üzere müzakereler yapıyor. Ancak Çay Partisi Hareketini temsil eden 87 Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesinin varlığı pazarlıkları zorlaştırıyor. Bu hareketi temsil edenler hükümetin küçültülmesini savunuyor, harcamaların ciddi oranda azaltılmasını istiyor. Bu politikacılar, gerekirse 2 Ağustos gününe kadar tavanın yükseltilmemesi gerektiğini de iddia ediyor.XS
SM
MD
LG