Erişilebilirlik

Cumhuriyetçiler Senato'da Farkı Kapatıyor


Amerika’da yapılan Kongre ara seçimlerinde iyi başlangıç yapan muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti, Senato’da arayı kapatmak üzere.

Cumhuriyetçi üyeler, kritik dört eyalet, Colorado, Batı Virginia, Arkansas ve Güney Dakota’da Senato seçimlerini kazandı. Cumhuriyetçi Parti’nin 100 üyeli Senato’ya hakim olması için yalnızca bir sandalye kazanması daha gerekiyor. Louisiana eyaletindeyse, adayların yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması üzerine seçim 6 Aralık’ta ikinci tura kaldı.

Sandıkların tamamının kapanmasına kısa bir süre kala, Senato’daki Cumhuriyetçi grubun lideri Mitch McConnell, kendi eyaleti Kentucky’yi kazandı. McConnell, Senato’daki altıncı döneminde, bir altı yıl daha hizmet verecek.

Senato seçimleri, 1958’den bu yana en zorlu çekişmeye sahne oluyor. O dönem Başkan Dwight Eisenhower başkanlığında 100 üyeli Senato’da Cumhuriyetçi Parti 13 sandalye kaybetmişti. Bu ara seçimlerde Senato’nun üçte biri yeniden seçilse de, 2007’den bu yana çoğunlukta olan Demokrat Parti’nin bu çoğunluğunu koruma şansı oldukça zorlaşmış durumda. Son seçimlere kadar iktidardaki Demokrat Parti’nin Senato’da 53 üyesi bulunuyordu, ve ayrıca parti, iki bağımsız senatörün desteğine sahipti.

Bununla birlikte kritik eyaletlerden New Hamshire’da, Senato sandalyesini mevcut Demokrat Partili Senatör Jeanne Shaheen kazandı.

Ayrıca 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde zaten çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçi Parti’nin sandalye sayısını mevcut 233’ün üzerine çıkarması bekleniyor.

Son seçimler Demokrat Partili iktidarı oldukça zor durumda bıraktı. Başkan Barack Obama da, birçok eyaletin Senato seçimlerinde Cumhuriyetçiler’e kaydığını kabul ediyor.

Seçim sonuçları, Başkan Obama’nın son iki yılında Kongre’nin kimin hakimiyetinde olacağını göstermesi açısından oldukça önemli.

Obama’ya kamuoyu desteği son aylarda yüzde 40’lara kadar geriledi. Obama’nın iki yıl önce ikinci kez kazandığı seçimlerde kendisine destek veren eyaletlerin önemli bir kısmı Cumhuriyetçiler’e kaydı. Bu seçimlerde Obama’nın adı oy pusulalarında geçmese de, Cumhuriyetçi Parti, seçim stratejisini Obama’nın giderek azalan popülaritesine yatırdı.

Obama’nın azalan kamuoyu desteği, bazı Demokrat Partili politikacıların seçim kampanyasına Başkan’ı çağırmayı reddetmesine yol açtı. Bazı Demokrat Partililer seçim kampanyasında, sağlık reformu ve enerji gibi konularda Obama’yla uyuşmadıklarını dahi savundu.

Cumhuriyetçiler’in Kongre’nin iki kanadını ele geçirmesi, Obama yönetimiyle yeni anlaşmazlıkların kapısını aralayabilir. Örneğin bazı Cumhuriyetçiler, Obama’nın en büyük başarılarından biri olan Sağlık Reformu’nu iptal edebileceklerine bile işaret ediyor. Sağlık Reformu, hatalı start almış olsa da milyonlarca sigortasız Amerikalı’ya sağlık sigortası vermişti. Cumhuriyetçi Partililer, Sağlık Reformu’nu federal hükümetin “gereksiz müdahalesi” olarak görüyor.

Cumhuriyetçiler Başkan Obama’nın Ebola’yla mücadele politikasını, Kanada’dan gelen doğal gaz boru hattına izin vermesini ve özel sektöre yönelik kısıtlama politikalarını da hedef aldı. Ayrıca Obama, Ukrayna’ya müdahale eden Rusya’ya yönelik tavrı ve IŞİD’e karşı düzenlenen Amerikan hava saldırılarına izin vermesinden dolayı muhalefetin eleştirilerine hedef oldu.

Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin son dönemde en çok çekiştiği konular arasında devlet harcamaları ve vergilendirme politikasıyla, göçmenlik reformu da bulunuyor. Nitekim, harcamalar konusunda yaşanan anlaşmazlık, geçen yıl bütçesi kesilen federal hükümetin üç hafta boyunca faaliyet gösterememesine yol açmıştı.

Obama, Cumhuriyetçi Parti’nin idaresindeki Temsilciler Meclisi’nin kapsamlı göçmenlik reformunu onaylamayı reddetmesi üzerine yürütme yetkisini kullanma uyarısında bulunuyor. Ancak Cumhuriyetçi muhalefet, Obama’nın bu konuda tek yanlı adım atmasına engel olacak girişimde bulunacaklarını bildirdi. Obama yönetiminin büyük destek verdiği Göçmenlik Reformu, Amerika’ya yıllar önce giriş yapmış milyonlarca kaçak yabancıya hukuki statü kazandırarak, uzun vadede ikamet ve çalışma izni sağlıyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG