Erişilebilirlik

Cumhuriyetçiler’den Hükümetin Kapanmasını Önleyecek Tasarı


Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell, federal hükümetin 8 Şubat 2019’a kadar kapanmadan çalışmasını sağlamak için kısa dönem harcama tasarası açıkladı.

Kısa dönem önlemleri Kongre’nin her iki kanadından da geçerse Cuma günü hükümetin kısmen kapanmasının önüne geçilmiş olacak.

Açıklama Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarla ilgili bütçenin Kongre tarafından onaylanması isteğinden geri adım atmasının ardından geldi.

McConnel bütçe tasarısının basit bir adım olduğunu ancak Cumhuriyetçilerin yılı potansiyel bir krizi uzatmadan tamamlayacaklarını gösterdiğini kaydetti.

Gelişme, Başkan Trump’ın, ABD-Meksika sınırına yapılmasını istediği duvarın maliyetinin 5 milyar dolarlık ilk kısmının Kongre tarafından onaylanması isteğinden vazgeçtiği sinyalini vermesinin ardından yaşandı.

Başkan Trump konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmasa da Beyaz Saray Danışmanı Kellyanne Conway, Başkan’ın konuyu tekrar gözden geçireceğini söyledi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders da Fox News televizyonuna yaptığı açıklamada, duvar için ihtiyaç duyulan 5 milyar doların farklı yollardan bulunabileceğini kaydetmiş, ‘‘Sonuç olarak hükümeti değil sınırı kapatmak istiyoruz’’ ifadelerini kullanmıştı.

Başkan Trump, geri adım attığı yönündeki eleştirilere Twitter’dan yanıt verdi ve ‘‘Öyle ya da böyle Duvar konusunda biz kazanacağız’’ dedi.

Trump ayrıca Meksika’nın dolaylı yoldan duvarın masrafını ödeyeceğini zira yapılan yeni ticaret anlaşmasının ABD’nin kazancını arttıracağını belirtti. Yasadışı göç akışını durdurmak için Meksika sınırına duvar inşa edilmesi Başkan Trump’ın 2016 seçim kampanyasının en önemli vaatlerindendi. Trump duvarın maliyetini Meksika’nın karşılayacağını söylüyordu.

Duvarın inşaatının toplam maliyetinin 20 milyar doları aşabileceği sanılıyor. Demokratlar ve bazı Cumhuriyetçiler sınır kontrolünün daha az maliyetli ve daha etkili yolları olduğu görüşünde.

STÜDYO VOA

FED faizleri aynı tuttu – 20 Eylül 2023
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG