Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Parti Latin Kökenli Seçmeni İkna Etmeye Çalışıyor


Cumhuriyetçi Parti Latin Kökenli Seçmeni İkna Etmeye Çalışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00
Birkaç hafta önce, Florida’nın Tampa kentinde ulusal kurultayını gerçekleştiren Cumhuriyetçi Parti’nin strateji danışmanları belli seçmen gruplarının desteğini kazanmaya çalışıyor. Amerika’nın Sesi muhabiri Greg Flakus’ın Tampa’dan bildirdiğine göre, Cumhuriyetçi Parti, Amerikan nüfusunun en hızlı büyüyen kesiti olan Latin kökenli seçmeni henüz ikna edebilmiş değil.

Cumhuriyetçilerin ulusal kurultayına geçtiğimiz haftalarda ev sahipliği yapan Tampa’da yaşayan Latin kökenlilerin puro dükkanları ve lokantaları kentteki delegelerin de ilgisini çekmiş.

Cumhuriyetçi siyasiler, Latin yemeklerini keyifle yese de, Başkan Obama’nın Latin kökenli oyların yüzde 60’ını alacağını gösteren anketler rahatsızlık yaratıyor.

Ancak Latin kökenli nüfus içinde siyasi görüş birliği yok. Örneğin Florida’nın doğu kıyısındaki Latinlerin siyasi fikirleri güneybatıda yaşayanlardan farklı.

Tampa’daki Latin kökenliler de garklı görüşlere sahip.

Küba kökenli Amerikalı berber Jose Mario Farina, Romey’i destekliyor: “Obama’ya oy vermiyorum çünkü dört yıl içinde hiçbir şey yapmadı. Hiçbir şey değişmedi.”

Colombiya göçmeni Elena Alfonso’ysa Obama’yı seviyor: “Ülkeyi temsil etme tarzını beğeniyorum. Göçmen öğrencilere imkanlar tanıması da önemli bir icraat.”

Önde gelen Latin kökenli Cumhuriyetçilerden Florida Senatörü Marco Rubio ve New Mexico Valisi Susana Martinez, kurultay sırasında Latin kökenli seçmenleri ikna etmeye çalışmış.

Ayrıca Mitt Romney’in İspanyolca bilen oğlu Craig de uğraşıyor.

Craig’e göre, eğer Latin kökenliler babasını tanısalar ona oy verirler.

Arizona’da, Cumhuriyetçiler, yasa dışı göçe karşı geçirdikleri kanunlarla Latin kökenli nüfusun tepkisini çekmişti.

Ancak Küba göçmeni olan Arizona delegesi Jose Borrajero, Latin kökenlilerin Cumhuriyetçiler’in öncülük ettiği muhafazakar sosyal değerleri desteklemesi gerektiğini söylüyor: “Hedefimiz Latin kökenlilere şu mesajı vermek: Soyadımız sesli harfle veya ‘z’ harfiyle bitiyor diye, liberal Demokrat olmak zorunda değiliz.”

Bu hedefe ulaşmak kolay görünmüyor. Cumhuriyetçi Parti’nin strateji ekibine göre, bu yılki seçimlerde Latin kökenli nüfus ikna edilemezse, bu, daha fazla Latin kökenlinin oy vermesi beklenen gelecek seçimleri olumsuz etkileyebilir.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG