Erişilebilirlik

Dünya Liderleri G20 Zirvesi İçin Arjantin’de Toplanıyor


Dünya liderleri Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Cuma günü başlayacak olan G20 Zirvesi’ne hazırlanıyor. İki gün sürecek olan zirve dünya nüfusunun üçte ikisini ve küresel ekonominin yüzde 85’ini temsil eden liderleri biraraya getirecek. Liderlerin zirve kapsamında ikili temasları da olacak.

(arşiv)
(arşiv)

Bu çerçevede Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmeler planlandı. Ancak Trump, Putin'le görüşmesini iptal ettiğini açıkladı.

İki lider rahip Brunson krizinin çözümünden sonra ikinci kez yüzyüze görüşmüş olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus lider Putin’le ise Cumartesi günü görüşecek.

Zirvede ticaret savaşları gölgesi

G20 Zirvesi Amerika ve Çin arasındaki bir süredir devam eden ticaret savaşının gölgesinde yapılıyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimden Ortadoğu’daki gelişmelere ve Güney Çin Denizi’ndeki son duruma kadar pek çok uluslararası gelişme gündemde olacak.

ABD Başkanı Donald Trump Çin’den ithal edilen ürünlere şu anda uygulanan yüzde 10 oranındaki gümrük vergisini yüzde 25’e çıkarma tehdidinde bulundu ve Pekin’le ticarette dengesizlik ve fikri mülkiyet hakkı gibi konularda anlaşmaya varılmadığı takdirde yaptırımların devamının gelebileceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray, Çin’le bir uzlaşıya varılabileceği kanısında. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, “Pek çok gözlemci Amerika’nın zirveye güçlü gittiği Çin’inse düşüşte olduğu kanısında” demişti.

Çin’in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai iki taraf arasındaki ticaret savaşının yoğunlaşması durumunda bunun ciddi sonuçlarının olacağı konusunda uyarıda bulundu. Çinli diplomat, “Son yüzyılda iki dünya savaşı ve bu iki savaş arasında da büyük bunalımı yaşadık. Kimsenin tarihin tekerrür etmesine çabalaması gerektiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İlk G20 Zirvesi 2008 yılında küresel mali krizin gölgesinde düzenlenmişti. London School of Economics’ten Tristen Naylor o zamandan bu yana bir rol değişikliği olduğu görüşünde. Tristen Naylor, “10 yıl sonra kurulu ekonomik düzene yönelik en büyük tehdit şaşırtıcı şekilde bu düzenin en büyük savunucusundan geliyor” diyerek Başkan Trump’ın ticarette korumacı yaklaşımına ve “Önce Amerika” politikasına işaret etti.

Jeopolitik gelişmeler tırmanışta

G20 ülkeleri arasında da jeopolitik gerilimler tırmanışta. Zirve Rusya’nın Kırım açıklarında uluslararası sularda Ukrayna’nın gemilerini ve personelini alıkoymasının ardından düzenleniyor. Kiev komşusu Rusya ile topyekun bir savaş tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

Trump zirve kapsamında yapılması planlanan Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşmesi konusunda şüpheleri gündeme getirmiş, Washington Post gazetesine verdiği röportajda ulusal güvenlik ekibinden konuyla ilgili kapsamlı rapor beklediğini söylemişti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da konuşan Putin ise Ukrayna’yı suçlamıştı.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman da zirvede

Arjantin’deki G20 Zirvesi’ne katılacak bir diğer isim de Cemal Kaşıkçı cinayetiyle tepkilerin odağında olan Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve programında Muhammed bin Selman tarafından bir görüşme talebi olduğu belirtiliyor.

Uzman Tristen Naylor, “Bütün liderler aynı zamanda aynı salonda olacak. Önemli gerilimlerin en azından bazılarını görüşmeleri için kritik bir an” değerlendirmesinde bulundu.

Naylor, liderlerin dünya meselelerinde ilerleme sağlamasının önemli olduğuna vurgu yaptı, “Ekonomik sistem nasıl işlemeli? Korumacılık iyi bir şey midir kötü mü? İklim değişikliği gerçek mi değil mi? Ülkeler bu konularda mutabık kalamazlarsa herkese güçlü bir sinyal gönderilmiş olacak” dedi.

Küreselleşme karşıtı gruplar da protesto için Buenos Aires’te toplanmaya başladı. Arjantinliler hükümetin IMF’ten tasarruf tedbirleri karşılığında 57 milyar dolarlık kurtarma paketi almasına tepkili.

Arjantin’in başkentinde 22 bin polis konuşlanmış durumda. Ancak en sert mücadele ve çatışmanın zirve kapsamında liderler arasında yaşanması olası.

XS
SM
MD
LG