Erişilebilirlik

Danimarka hükümetinden Kuran yakma eylemlerini durdurmayı hedefleyen yasa tasarısı


Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Adalet Bakanı Peter Hummelgaard ve Başbakan Yardımcısı Jakob Ellemann-Jensen, kamuya açık alanlarda Kuran yakma eylemlerini yasaklamayı amaçlayan yasa tasarısını açıkladı.
Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Adalet Bakanı Peter Hummelgaard ve Başbakan Yardımcısı Jakob Ellemann-Jensen, kamuya açık alanlarda Kuran yakma eylemlerini yasaklamayı amaçlayan yasa tasarısını açıkladı.

Müslüman ülkelerle ilişkilerde gerginlikleri yatıştırmayı amaçlayan Danimarka hükümetinden bugün yapılan açıklamada, kamuya açık alanlarda Kuran yakmanın yasaklanmasına ilikin bir yasa önerisi getirileceği kaydedildi.

Danimarka ve İsveç'te son haftalarda Kuran yakma eylemlerinin artması Müslüman ülkelerde infiale yol açmıştı. Müslüman ülkeler, bu iki ülkenin hükümetlerini Kuran yakılan protestoları durdurmaya çağırmıştı.

Danimarka Adalet Bakanı Peter Hummelgaard düzenlediği basın toplantısında, “Hükümet, bir dini topluluk için dini önemi olan nesnelerin uygunsuz muamelelere maruz kalmasını yasaklayacak bir yasa tasarısı önerisinde bulunacak” dedi.

Hummelgaard, “Yasa tasarısı, örneğin Kuran, İncil ya da Tevrat'ın kamuya açık alanlarda yakılmasını cezalandırılan bir suç haline getirecek” dedi.

Danimarka hükümeti, bazı muhalefet partilerinin Kuran yakma eylemlerinin yasaklanmasının ifade özgürlüğünün ihlali olduğu şeklindeki karşıt görüşünü reddetti.

Danimarka Adalet Bakanı, “Fikirleri ifade etmenin birşeyleri yakmaktan daha medeni yolları olduğuna inanıyorum” dedi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, yetkililerin, ülkedeki yabancı ülke büyükelçilikleri önünde Kuran yakma eylemlerini engellemesi için hükümetin “hukuki bir araç” bulmaya çalışacağını kaydetmişti.

Hummelgaard, yeni yasayı çiğnemenin para cezası ya da iki yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini belirtti.

Danimarka Adalet Bakanı, parlamentonun yasa tasarısını ne zaman oylayacağına ilişkin bilgi vermedi.

Komşu ülke İsveç de gerginlikleri azaltmak için Kuran yakma eylemlerini hukuki olarak sınırlamanın yollarını aradığını kaydetmişti. Son dönemde Kuran yakma eylemlerinden kaynaklanan tehditler nedeniyle İsveçli yetkililer, ülkedeki terör tehdidi seviyesini yükseltmişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den yarım yüzyıl sonra yeni Ay macerası – 22 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG