Erişilebilirlik

Davutoğlu’nun Partisi İçin Resmen Başvuruldu


Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin kuruluş başvurusu İçişleri Bakanlığı’na resmen iletildi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde, AKP’den ayrılan isimler tarafından bir süredir kurulması gündemde olan yeni siyasi parti, başvuru dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na teslim edilerek, resmen kuruldu. Partiye “Gelecek Partisi” adı verildiği iddia edildi ancak yarınki tanıtım toplantısı öncesinde logo ve ilave bilgi paylaşımı yapılmaması kararlaştırıldı.

Davutoğlu, kendisiyle birlikte 13 Eylül’de AKP’den istifa kararı alarak yeni siyasi parti hareketinde yer alan isimlerle parti kurma sürecini bugün tamamladı. İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini, AKP’de genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş eski milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün ile Selçuk Özdağ, 24’üncü Dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, eski vali İzzettin Küçük, AKP’nin eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ve eski Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ teslim etti. Üstün, Özdağ ve Yamalı, Davutoğlu’yla birlikte AKP üyeliğinden istifa etmiş isimlerdi. Bu ekiple birlikte AKP’den istifa etmiş eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin ise kurucular kurulu listesinde olması bekleniyor.

Parti adıyla ilgili iddialar: “Huzur” ya da “Gelecek”

Ahmet Davutoğlu, genel başkanı olarak kamuoyu karşısına çıkacağı yeni siyasi partisini kuruluş programı ve kurucular kuruluyla Cuma günü Ankara’da düzenleyeceği toplantıyla kamuoyuna tanıtacak. Partiye “Gelecek Partisi” adı verildiği iddiası gündemdeyken aynı zamanda “Huzur Partisi” adı da konuşuluyor.

İçişleri Bakanlığı önünde parti kuruluşuna ilişkin ilk açıklamayı ise Ayhan Sefer Üstün yaptı. Eski AKP’li milletvekili Üstün, saat 13.30’dan itibaren bütün öğleden sonra devam eden işlemlere ilişkin saat 16.00’da kısa bir açıklama yaptı. Üstün, kendilerini yağmur altında bekleyen basın mensuplarına teşekkür ederek, İçişleri Bakanlığı’nın kuruluş dilekçesi muamelesini detaylı incelediğini işaret etti. Üstün, “Muameleler biraz gecikti, beklettiğimiz için kusura bakmayınız. Türk siyasi hayatına yeni bir siyasi parti kazandırıyoruz, yeni bir parti doğuyor. İşlemler biraz vakit alıyor. Birincisi, Siyasi Partiler Kanunu uyarınca yeni partideki kurucu olmak isteyen kişilerin yeni partide üye olmaması gerekiyor. Bu da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruluyor. Listemiz Başsavcılığa da gönderildi, tek tek kurucuların siyasi parti üyelikleri sorgulanıyor. İkincisi kurucu üyelerin, buna engel herhangi bir sabıka kayıtlarının olmaması lazım. Bunu da İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği inceliyor. Biraz kurucu sayımız fazlaca olduğu için zaman alıyor” diye konuştu.

Resmi tanıtım Cuma günü

Resmi kuruluş sürecini İçişleri Bakanlığı’nın kuruluş dilekçesi için vereceği “alındı belgesi”yle hukuki prosedürü tamamlamış olacaklarını anımsatan Üstün, parti adı, logosu ve detaylarını ise yarın açıklayacaklarını söyledi.

Bu arada Üstün, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde AKP’den bazı isimler tarafından kendileriyle temas kurularak, parti kurulmaması talebini ilettikleri iddiasıyla ilgili soru üzerine ise yorum yapmaktan kaçındı. Üstün, Erdoğan’ın kendileriyle yapılan görüşmeden haberi olup olmadığı yönündeki soru üzerine, “Bugün kuruluşumuz gündemimizde” ifadesini kullanmakla yetindi.

AKP’den ayrılan isimler eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski başbakan yardımcısı ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı Ali Babacan’ın ayrı ayrı yeni partiler kuracağı iddiaları uzunca bir süredir konuşulan konular arasındaydı. Davutoğlu, zaten yeni yıl öncesinde yeni partiyi mutlaka kurmuş olacaklarını açıklamıştı. Ancak Babacan’ın partisiyle ilgili 20 Aralık tarihi gibi bir iddia söz konusu olmak ile birlikte kuruluş sürecine ilişkin henüz bir bilgi paylaşımı yapılmadı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG