Erişilebilirlik

Davutoğlu: "Barzani'ye Beklentilerimizi Açıkça Söyledik"


Davutoğlu: "Barzani'ye Beklentilerimizi Açıkça Söyledik"
Davutoğlu: "Barzani'ye Beklentilerimizi Açıkça Söyledik"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'ye üç günlük bir ziyaret yapan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’den PKK’ye karşı net tavır almasını istedi.

Davutoğlu, İstanbul'daki görüşmeden sonra yaptığı açıklamada teröre karşı bundan sonra Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminden de aktif bir destek ve dayanışma beklediklerini bildirdi.

Mesut Barzani de görüşmeden sonra,Türkiye ile ilişkilerin kendileri için büyük önem taşıdığını vurgulayarak Ankara ile bölgesel yönetimin güvenlik çıkarlarının birbirine bağlı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, PKK'ya karşı herkesin net bir tavır içinde olmasını beklemenin hem hak hem de sorumlulukları olduğunu belirtti.

Barzani'yi Türkiye'de görmekten memnun olduklarını kaydeden Davutoğlu şöyle konuştu:

“Son dönemde Türkiye'nin Kuzey Irak’taki Kürt kardeşleriyle ilişkileri büyük bir ivme kazanmıştır. 2009'da ben, bu sene de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erbil'i ziyaret ettik. Bütün dünyaya Sayın Başbakanımız güçlü bir mesaj verdiler. Kürtler ve Türkler, hangi ülkede olurlarsa olsunlar ezeli ve ebedi kardeştirler. Ve bu ezeli ve ebedi kardeşlik bu zeminde güçlenerek geleceğe taşınmalıdır.

Bölgemizde yaşanan son gelişmelerle bu kardeşliğin daha da geliştirilmesi büyük önem kazanmaktadır. Çünkü bölgemizde bütün yapılar yeniden inşa edilirken, Türkler ile Kürtler arasındaki bu kardeşliğin inşa edici bir rolü var. Bölgemizde kalıcı bir etki yapacaktır. Bu kardeşlik ilişkilerini tehdit eden en önemli faktör, terör örgütünün faaliyetleridir. Terör örgütünün faaliyetleri, sadece Türkiye'ye değil, sadece Türkiye'deki Türk ve Kürtlere değil, Kuzey Irak’taki Kürt kardeşlerimize de zarar vermektedir. Bu ezeli ve ebedi kardeşliği tehdit eden ve sarsmaya çalışan bir durum arz etmektedir.”

Son olarak Çukurca'da aralarında Türk, Kürt ve Anadolu'nun her yerinden olan 24 şehit verildiğini hatırlatan Davutoğlu, saldırıdan sonra Mesut Barzani'nin Başbakan’ı arayarak hem taziyelerini hem de dayanışma duygularını ilettiğini hatırlattı. Davutoğlu, aynı gün bölgesel yönetimin üst düzey yetkililerinden Neçirvan Barzani’nin Ankara’ya gelerek kapsamlı görüşmeler yaptığına da değinerek, hem Irak’tan hem de bölgesel yönetimden olan beklentilerini Neçirvan Barzani’yle açıkça paylaştıklarını bildirdi.

Bakan Davutoğlu, Mesut Barzani'yle de çok güzel bir görüşme yaptıklarını, stratejik anlamda da geleceğe dönük perspektiflerini paylaştıklarını belirtti.

Barzani de Türkiye ile ilişkilerinin kendileri için öncelikli ve önemli olduğunu belirtti.

“Güvenliğimiz birbirine bağlanmış durumdadır. Birlikte olan bu güvenliğimizin daha da gelişmesi için bütün çabayı göstereceğiz” diyen Barzani, ilişkilerin Başbakan Erdoğan’ın Erbil ziyaretinden sonra daha da geliştiğini belirtti.

Barzani, Türk yetkililerle iki tarafı ilgilendiren tüm konuları ele alarak, iyi bir sonuca varacaklarına inandıklarını da bildirdi.

Türkiye’de üç gün kalacak olan Barzani Ankara'da da Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le de görüşecek.

Ahmet Davutoğlu ve Mesut Barzani'nin açıklamasını aşagıdaki medya oynatıcısından dinleyebilirsiniz.


XS
SM
MD
LG