Erişilebilirlik

DBP’li Belediyelere Kayyum İddiası


Türkiye’de aylardır süren belediyelere kayyum atanması ile ilgili tartışmalara son nokta Kanun Hükmünde Kararname ile kondu. Bu çerçevede Demokratik Bölgeler Partili Diyarbakır’ın Sur ve Silvan İlçe belediyelerine kayyum atandığı bilgisi geldi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise "Şu anda kayyum ataması yapılmamıştır. Kanun Hükmünde Kararname bilindiği gibi çıktı. Göreve iade edilmeyen belediye başkanları var. Dönüşümde değerlendirilecek. Diyarbakır'a döndüğümde değerlendirilecek konulardan biridir. Kayyum atanmayacak anlamına gelmiyor. Şu anda bir görevlendirme ve atama yok," ifadelerini kullandı.

DBP’nin ilk tepkisi Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel’den geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Tuncel, “Halk iradesini gasp eden belediyelerimize kayyum atayanlar bilmelidir ki kayyum bizim için yok hükmündedir, tanımıyoruz,” dedi.

Kayyum atamasıyla ilgili bir açıklama da Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Kararla ilgili illerdeki valilere tam yetki verildiğini vurgulayarak, “KHK'da özellikle Doğu ve Güneydoğu'da terörle irtibatlı, teröre öyle veya böyle destek veren belediyelerle ilgili bir düzenleme yaptık. Burada belediye başkanlarıyla ilgili, büyükşehirlerde İçişleri Bakanı, illerde valiliklerimize tam yetki verildi. Bu konuda lütfen çekingen ve ürkek davranmayın. Ülkenin kaynaklarının, polisi, jandarması, korucusuna kurşun olarak dönmesine asla izin vermeyin. Bu bir vebaldir, bu büyük bir sorumluluktur, hiç tereddüt etmeyin,” diye konuştu.

Diyarbakır Barosu Başkanvekili Ahmet Özmen ise uygulamanın onbinlerce kişinin iradesinin hiçe sayılması anlamına geldiğini söyledi. Özmen, “Halkın seçtiği temsilcinin, iradenin yerine atanmış temsilcinin getirilmesi sözkonusu. Kayyum atanmasının gündeme geldiği günden bugüne, hem Diyarbakır Barosu olarak, hem şahsi olarak bunun yapılmaması gerektiğini halkın iradesinin, sandıktan çıkan sonucun ortadan kaldırılması anlamına geldiğini söyledik. En son parlamentoda çıkarılan bir yasada gündeme getirildi ve bu yasadan çıkarıldı. Bu olumlu karşılanan bir gelişme oldu ama ne yazık ki KHK ile uygulama getirildi ve bugün de Sur ve Silvan’a ilk olarak getirildi. KHK’lara karşı dava açılamıyor. İptali için dava açılamıyor. Olması gereken, belediye başkanının tutuklanması, hüküm giymesi görevini sürdürememesi halinde, encümen vardır yasa gereği görevi yürütecek başkan tayin edilir. Öncelikle yasa bu durumdadır, demokrasini gereği budur. Seçim sonuçları nazara alınmaksızın, onbinlerin oy verdiği insanlar görevden alınmak suretiyle, görevlerine atanmış kişiler getiriliyor. Bu da on binlerin iradesini hiçe sayıldığı anlamına geliyor,” şeklinde konuştu.

Silvan ve Sur, geçen yıl hendek ve barikatlar nedeniyle ilk çatışmaların yaşandığı yerler arasındaydı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG