Erişilebilirlik

Demans Riski Sağlıklı Beslenmeyle Önlenebilir mi?


Demans Riski Sağlıklı Beslenmeyle Önlenebilir mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Yeni araştırma, zihin diyetinin, yaşlı ancak sağlıklı kişilerin zihinsel hasara uğrama riskini büyük ölçüde azalttığını gösteriyor.

Surrey Üniversitesi'nden beslenme uzmanı Margaret Rayman, bu diyetin Akdeniz diyetinin farklılaştırılmış bir şekli olduğunu belirtiyor.

”Hem Akdeniz hem de düşük tansiyon diyetlerinin biraraya getirilmesinden oluşuyor. Bunamayı engellemeye yarayan başka gıdalar da bu diyete dahil ediliyor” diyen uzman zihni güçlendiren lezzetli tarifleri biraraya getirdiği bir yemek kitabı yazmış.

Tariflerde çilek ve yeşil yapraklı sebzeler var. Ve ne kadar renkli olursa o kadar iyi.

Uzman ancak meyve sınıfında sadece yaban mersini, çilek gibi mevyeleri önerdiklerini belirtiyor.

Uzmanlar, Yunan adalarından İkarya gibi bölgelerde incelemeler yapıyor. Nüfusunun önemli bir bölümünü 90 yaş ve üzerindekilerin oluşturduğu bu ada, dünyanın mavi bölgelerinden biri olarak tanımlanıyor.

Ada halkı oldukça sağlıklı. Sigara kullanmıyor, alkolü ölçülü tüketiyor, bol egzersiz yapıyor ve sosyal bir hayat yaşıyorlar. İyi yaşam, uzun yaşama dönüşüyor.

Rayman, ”İyi yaşamak için yapılması gerekenlerin çoğu son derece kolay ve ucuz. Zihninizin zarar görme riskini sadece iyi yaşayarak yüzde 33 oranında azaltabilirsiniz” diyor.

Ancak uzman, iyi yaşamanın kolay olmadığını, ucuz ancak kötü gıdaların her yeri sardığını söylüyor.

Hamburger ve hamurişinden uzak durmak, zihnimizi uzun süre zinde tutmamıza yardımcı olabilir.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG