Erişilebilirlik

Süleyman Demirel İçin Üç Günlük Yas


FILE - Suleyman Demirel, left, former president of Turkey addresses the 9th conference of the Balkan Political Club in Sarajevo.
FILE - Suleyman Demirel, left, former president of Turkey addresses the 9th conference of the Balkan Political Club in Sarajevo.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, solunum yetmezliği nedeniyle hayata veda etti. 12 Eylül askeri aarbesinin mimarı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölümüyle kriz yaratan ‘devlet cenaze töreni’ protokolü, aynı darbede siyasi yasaklı olan Demirel için uygulandı ve üç günlük yas ilan edildi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, solunum yolu yetmezliği nedeniyle saat 02.05’de hayata veda etti. Son olarak 12 Eylül Askeri Darbesi’nin mimarı ve 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölümüyle kriz yaratan ‘devlet cenaze töreni’ protokolü, aynı darbede siyasi yasaklı olan Demirel için uygulanmaya başladı ve üç günlük yas ilan edildi.

İslamköy'den Köşke

Süleyman Demirel, 1 Kasım 1924 Isparta İslamköy doğumluydu. Cumhuriyet’ten sadece 1 yaş küçük olan Demirel, 91 yaşında vefat ettiği bugüne kadar Türkiye’nin en önemli siyasi aktörlerinden biri oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olan inşaat mühendisi Demirel, 38 yaşında Adalet Partisi’nde başladığı siyasi kariyerinde, 5 kez Başbakanlık koltuğuna oturdu. 1980 askeri darbesinin siyasi yasaklı isimlerinden olan Demirel’în yasağı 6 Eylül 1987’deki halk oylamasıyla kalktı. Eylül 1987’de Doğru Yol Partisi Genel Başkanı olduktan sonra o dönem Turgut Özal’a karşı muhalefet yaptı. 6 dönem Isparta milletvekilliği yapan Demirel, 16 Mayıs’ta TBMM’deki üçüncü tur oylama sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin 9.Cumhurbaşkanı seçilerek Çankaya Köşkü’ne çıktı.

Koalisyon dönemi

Demirel, Cumhurbaşkanlığı sürecinde 28 Şubat dönemindeki tutumuyla tartışılırken, görevi sona erdiğinde Ankara-Güniz Sokak’taki evine çekildi ve siyasete dönüşü yönündeki girişimlere rağmen 9.Cumhurbaşkanı sıfatıyla geri planda kaldı. Demirel’in, Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı’ndan sonra başka makamlar için yarışmayı uygun görmediği bilgisi zaman zaman medyaya yansıdı.

Siyasi kariyerinde, ‘Barajlar Kralı’, ‘Baba’ gibi lakaplarla adlandırılan Demirel, merkez sağ siyasette önemli rol oynarken; Türkiye’de Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Erdal İnönü ile birlikte ‘koalisyon hükümeti’ kavramını hayata geçiren isim oldu. Ecevit ve Erbakan’ın ölümleri sonrasında Demirel’in de hayata veda etmesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nde bir döneminin kapandığı yorumu yapıldı.

Süleyman Demirel, 12 Mart 1948’te kendi köyünden evlendiği Nazmiye Şener Demirel’i 27 Mayıs 2013’te kaybetti. Nazmiye Demirel, Isparta’nın İslamköy beldesinde toprağa verildiği için Süleyman Demirel’in de aynı yere defnedilmesi bekleniyor. Demirel çiftinin çocuğu yoktu.

Manevi kızı olan doktoru Aylin Cesur açıkladı

Süleyman Demirel’in ölüm haberini, özel doktoru olan ve uzun yıllardır yanında görev yaptığı için ‘manevi kızı’ olarak anılan Aylin Cesur açıkladı. Demirel’in 13 Mayıs’tan beri tedavi altında tutulduğu Özel Güven Hastanesi’nde basın toplantısı düzenleyen Aylin Cesur, Demirel’in diyabet ve kronik böbrek yetmezliğine bağlı rahatsızlıklar sonucunda solunum yetmezliğinden hayatını kaybettiğini söyledi. Cesur, "Ömrünü demokrasi ve kalkınma hedefine adamış, Türkiye sevdalısı ve Türkiye davasının kahramanı, büyük lider, bugünkü Türkiye'nin mimarisinde çok büyük pay sahibi, yürüdüğümüz yolda, içtiğimiz suda, kullandığımız elektrikte, okuduğumuz okulda şu hastanede, barajlara okullarda her yerde unutulmayacak izler bırakan Sayın Cumhurbaşkanımızı saat 02.05'te maalesef Hakkın rahmetine uğurladık. Son dakikaya kadar bilinci açık olan Sayın Demirel vakur, mutlu ve huzurlu bir şekilde hayata veda etti" dedi.

Güniz Sokak’ta “şapkalı” veda

Aylin Cesur, gözyaşları içerisinde ölüm haberini kamuoyuna açıkladıktan sonra Demirel’in yakınları ve sevenleri Güniz Sokak’taki eve gelmeye başladı. Evde, Demirel’in kırmızı güllerle süslenmiş bir yağlı boya tablo üzerine kendisiyle özdeşleşmiş ‘fötr şapka’sı asılarak özel bir köşe oluşturuldu.

Demirel ailesi adına ağabey Şevket Demirel’in kızları Nihan Demirel Atasagun ile yeğeni Binhan Demirel Kesici ve eşi CHP’li İlhan Kesici, taziyeleri kabul etmeye başladı.

Çiçek: Sevdiği eşiyle buluşacak

Taziye ziyeretinde bulunan isimlerden ilki ise, TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek oldu. Çiçek, "Hepimizin hayatında olan bir insan. Türkiye'nin demokratikleşmesinde, demokratik hayat mücadelesinde önemli bir yere sahip oldu. Zor yıllarda Cumhurbaşkanı, Başbakan, muhalefet lideri olarak önemli sorumluluklar üstlendi. Yakın siyasi tarihimizin tüm yönleriyle anlaşılabilmesi bakımından merhum Cumhurbaşkanımızın süreç içinde yaptıklarının, yapamadıklarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Hepimizin bu hayattan alacağı dersler, örnekler var. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Sevdiği eşiyle buluşacak belki, tek teselli yönü burası. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağ olsun" dedi

Davutoğlu: Yas ilan ediyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Güniz Sokak’a geldi ve aile ile görüştükten sonra açıklama yaptı. Davutoğlu, "Darbe sonrasında ülkede kara bulutlar dolaşırken verdiği mücadeleyle halkın yanında olmuştur. İsmi siyasi tarihimize derinden yazılmıştır. Taziyelerimi iletiyorum. Devlet protokolü olarak ulusal yas ilan edilecektir bugünden itibaren. Cuma günü Kocatepe Camii'nden cenazesi defnedilecektir. Allah rahmet eylesin diyorum. Cenaze namazı Ankara’da kılınacak, aile neye karar verirse ona göre hareket edeceğiz, Isparta’da da ona göre hazırlık yapılacak, talimatlarımızı verdik. Devlet namazı için karar alınmıştır. Cenaze namazı, cuma namazı ile Kocatepe’de kılınacak, uluslararası katılım da olacaktır" diye konuştu.

Böylece Davutoğlu’nun açıklamasıyla son olarak Kenan Evren’in 10 Mayıs’ta ölümünde yaşandığı üzere herhangi bir krize dönüşmeksizin Demirel için devlet töreni protokolü uygulanmaya başlandı. Evren için yas ilan edilmemişti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, yazılı başsağlığı mesajı yayımladı. Kılıçdaroğlu, “9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatından derin üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.Türk Siyasi Hayatımızın çok önemli ve değerli bir üyesini kaybettik. Türkiye Siyasetinin 40 yılı aşkın bir dönemine damgasını vurmuş, kendine has üslubu, hoşgörüsü, azmi, demokrat kişiliği ile yeri doldurulamayacak bir devlet adamı idi. Ülkemizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG