Erişilebilirlik

Demirtaş’ın Duruşmasında Görüntülü İfade Tartışması


Diyarbakır’da 4 Kasım 2016’da gözaltına alınan ve tutuklanan Selahattin Demirtaş hakkında "terör örgütü kurma, yönetme", "örgüt propagandası", "suç ve suçluyu övme" gibi iddialarla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Demirtaş, 13 ay sonra ilk kez Ankara 19’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanacak. Ancak güvenlik gerekçesiyle Edirne Cezaevi’nde tutulan Demirtaş’ın mahkemede getirilip-getirilmeyeceği henüz kesinlik kazanmadı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Demirtaş’ın avukatlarından Mehmet Emin Aktar, Demirtaş’ın görüntülü sistemle (SEGBİS) ifade vermeyeceğini söyledi. Aktar, “Biz mahkemeye getirilmesini bekliyoruz ama büyük ihtimalle getirilmeyecek. Şimdiye kadar yazışma yok. Gizli yazışma yapılıyorsa bilmiyoruz. Eğer gelmezse duruşma ertelenecek. SEGBİS’le kesin olarak ifade vermeyecek. Bizim talebimiz de o yönde. Dava, güvenlik gerekçesiyle nakledildi, kendisi Edirne’ye götürüldü. Bu durumda güvenlik gerekçesiyle getirilememesini anlaşılır bulmuyoruz, rehin tutma gibi. Eğer gerçekten suçluyorlarsa açıkça mahkeme karşısına çıkarıp, bu suçlamalara karış cevap verme hakkı tanımalıdırlar” dedi.

Bu arada aralarında Noam Chomsky, Slavoj Žižek, Nancy Fraser, Elfriede Jelinek gibi düşünür ve yazarlarla Pablo Iglesias, Garry Adams, Katja Kipping, Yannis Varoufakis gibi siyasetçilerin bulunduğu 40’a yakın ünlü isim, tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu diğer HDP’li milletvekilleriyle dayanışma amacıyla ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride şu görüşlere yer verildi: “Her türlü muhalefet tam titizlikle cezalandırılıyor. Türk hükümeti, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini ülkedeki her türlü muhalif sesi susturmak için bir fırsat ve bahane olarak kullanıyor. Karşıt görüşler sansürlenip; politikacılar, gazeteciler, aydınlar, insan hakları savunucuları, akademisyenler ve daha birçok kişi hapsedildi. Erdoğan rejimi tarafından baskı altına alınan bu siyasi ve toplumsal güçler saygı, destek ve dayanışmamızı hak ediyor. Türkiye'yi Erdoğan'ın zulmüne bırakmayacağız, tüm demokratik güçlerle dayanışma içinde olacağız. Muhalefetsiz demokrasi yoktur. Muhalefetteki Halkların Demokrat Partisi’nin (HDP) uğradığı sistematik baskı Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra 13 HDP’li milletvekilinin tutuklanması, Türkiye'nin demokratik çoğulculuğuna yapılan bir saldırıdır ve bunu kabul edemeyiz. Demokrasi ve adalet için mücadele edenlerle beraberiz. HDP eş başkanlarının ve diğer milletvekillerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Öte yandan Demirtaş’ın Ankara Adliyesi’nden görülmesi planlanan duruşması, Sincan Cezaevi Yerleşkesi’ne alındı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG