Erişilebilirlik

Demokrat ve Cumhuriyetçiler'in 2023 Öncelikleri Farklı


Amerika genelinde yapılan bir ankete göre halkın yüzde 30’u enflasyonu yönetimin üzerinde çalışması gereken öncelikli beş konudan biri olarak değerlendiriyor.

Associated Press haber ajansı ve NORC Araştırma tarafından yapılan ankete göre ekonomi partilerüstü bir konu olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte ankete göre Demokrat ve Cumhuriyetçiler’in 2023 için çok farklı öncelikleri var.

Cumhuriyetçiler Demokratlar’dan daha fazla bir şekilde enflasyon, yakıt ve gıda fiyatları, enerji ve göçmen konularını öncelikli sorunlar olarak değerlendiriyor.

Buna karşın Demokratlar ise sağlık sistemi, iklim değişikliği, yoksulluk, ırkçılık, kürtaj ve kadınların haklarını öncelikli konular olarak niteliyor.

Cumhuriyetçiler’in yüzde 45’i göçmenliği partinin en önemli önceliklerinden biri olarak değerlendiriyor.

Ayrıca her 10 Cumhuriyetçi’den ikisi suç, dış politika konuları, enerji ve sağlık sistemini de öncelikli konulardan olarak görüyor.

Cumhuriyetçiler’in yüzde 37’sine göre enflasyon, yüzde 22’sine göre de yakıt fiyatları öncelikli çözülmesi gereken sorunlardan.

Demokratlar’da ise durum farklı. Demokratlar’ın yüzde 26’sı enflasyonu öncelikli sorun olarak nitelerken sadece yüzde 7’si de yakıt fiyatlarını öncelikli sorun olarak değerlendiriyor.

Kendini Demokrat olarak niteleyen 10 kişiden dördü iklim değişikliği ve sağlık sistemini öncelikli sorun olarak nitelerken, 10’ndan üçü silah konularını, yaklaşık dörtte biri eğitimi, kürtaj ve kadın haklarını öncelikli sorun olarak görüyor.

10 Demokrat partiliden ikisi de ırkçılık ve yoksulluğu çözülmesi gereken öncelikli sorunlardan olarak değerlendiriyor.

Ankette ortaya çıkan bir başka dikkat çekici sonuç, iki parti destekçilerinin öncelikli konularda ilerleme kaydedileceğine dair duydukları şüphe.

Ankete katılanların çoğu siyasi bölünmenin problemin bir parçası olduğunu belirtiyor.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG