Erişilebilirlik

Demokratlar Trump Politikası Belirlemeye Çalışıyor


Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, özel savcı Robert Mueller’ın Rusya soruşturması raporunun redakte halinin kamuoyuna açıklanmasının ardından Demokratlar arasında süreci nasıl devam ettirecekleri konusunda farklı görüşler olduğunu belirtti.

Demokrat Kongre üyelerine mektup gönderen Pelosi, Başkan’ı sorumlu tutacak gerçeklerin azil tartışmaları dışında elde edilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Pelosi, Başkan Trump’ın suçlama yöneltilsin ya da yöneltilmesin büyük ölçüde etik olmayan ve ilkesiz tavır sergilediğini savundu.

Üst düzey Demokrat Kongre üyeleri Trump’a yönelik azil sürecine kapıları kapamıyor ancak bununla birlikte Trump’ın adaleti engelleyip engellemediği konusunda kendi soruşturmalarını birtirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Pelosi, “düşüncelerimiz Mueller’ın bulgularını araştırmaktan, azil sürecine yönelmeye kadar değişirken gerçeği bulmak için bir yol bulmalıyız” dedi.

Pelosi ve diğer bazı Demokratlar seçime 18 ay kala azil süreci başlatmak konusunda temkinli. Bunula birlikte liberaller Mueller raporunun redakte halinin kamuoyuna yansımasıyla azil sürecinin başlatılması gerektiğini belirtiyor.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler Kongre’de Trump’a yönelik soruşturmalarına devam edeceklerini belirtti ve “gerçekler bizi nereye götürüyor görelim” dedi.

Mueller raporunda Trump’ın adaleti engellemeye çalıştığına yönelik 10 olaya yer vermişti. Mueller bununla birlikte Trump’a suçlama yöneltmemiş ama temize de çıkarmamıştı.

XS
SM
MD
LG