Erişilebilirlik

Demokratlar’ın Gorsuch’a Muhalefeti Artıyor


ABD Senatosu, Başkan Donald Trump’ın Anayasa Mahkemesi yargıçlığına aday gösterdiği Neil Gorsuch’ı oylamaya hazırlanırken, Demokratlar içerisinde bu atamaya yönelik muhalefet de artıyor.

Demokratlar’dan Claire McCaskill, Richard Blumenthal ve Brian Schatz olmak üzere üç senatör daha Gorsuch’ın Anayasa Mahkemesi yargıçlığına karşı olduklarını açıkladı.

Demokratlar, ‘filibuster’ denilen ve oylama oturumuna geçilmesini kürsüde konuşarak engellemeyi hedefleyen yönteme başvuracaklarını açıklamıştı. Bunun aşılarak Gorsuch’ın gereken onayı alabilmesi için 100 üyeli Senato’da 60 oyun toplanması gerekiyor.

Cumhuriyetçiler’in şu anda Senato’da Demokratlar’a göre 48’e karşı 52 sandalye üstünlüğü bulunuyor. Ancak Demokratlar 41 oy sağlayabilirse, ‘filibuster’ taktiğini devreye sokabilecek. Cuma günü itibariyle 36 Demokrat buna desteğini açıklamış durumda.

Eğer Demokratlar Gorsuch’ın göreve başlamasını engelleyecek desteği toplayabilmeleri halinde Cumhuriyetçiler’in, atamanın onaylanıp resmileşmesi için salt çoğunluğun yeterli olmasını sağlayacak şekilde Senato kurallarını tek taraflı olarak değiştirmeye çalışması bekleniyor.

Cumhuriyetçiler, Demokratlar’ın engelleme taktiklerine sert tepki göstererek, bunun bir Anayasa Mahkemesi yargıcı için nadir görülen bir durum olduğuna işaret ediyor. Bir Anayasa Mahkemesi yargıcı adayını tek bir partinin ‘filibuster’ taktiği sonucu engelleme girişimleri bugüne kadar başarılı olmadı.

Bazı Demokratlar ise, Cumhuriyetçilere, mahkeme yargıcı Antonin Scalia’nın Şubat 2016’da ölümünün ardından dönemin ABD başkanı Barack Obama tarafından yerine aday gösterilen Merrick Garland’ı Senato’nun gündemine bile almamalarından dolayı tepki gösteriyor.

Senato’daki Demokratların başkanı Charles Schumer, Cumhuriyetçileri Senato kurallarını değiştirmeye karşı uyardı. Böyle bir adım atılması, gelecekte Anayasa Mahkemesi yargıç adaylarının azınlıktaki partinin muhalefetine bakmaksızın onaylanmasını mümkün kılabilecek.

Başkan Trump ise haftalık radyo hitabında, Gorsuch’ı Anayasa’ya sıkı bağlılığından dolayı övdü. Trump, “Son yıllarda giderek daha fazla sayıda yargıcın, kararlarını Anayasa ya da yasalar değil, kendi tercihlerine, kişisel görüşlerine ve hatta siyasi fikirlerine dayanarak verdiğini gördük” diye konuştu.

Ülkenin batısındaki Colorado eyaletinin Denver kentinde federal temyiz mahkemesi yargıcı olan 49 yaşındaki Gorsuch, Senato’dan onay alıp Anayasa Mahkemesi yargıçlığı görevine resmen başlaması halinde, geçen yıl hayatını kaybeden yargıç Scalia’nın yerini alacak. Böylece 9 yargıçlı mahkemede muhafazakar yargıçların sayıca üstünlüğü tekrar sağlanmış olacak.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG