Erişilebilirlik

Deprem Bölgesinde Buruk Tıp Bayramı


Sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı’nda depremde yaşamını yitiren meslektaşlarını andı. Depremin etkilediği kentlerde düzenlenen anmalarda hüzün ve tepki vardı.

Türk Tabipleri Birliği yönetimi, bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerini deprem bölgesinde gerçekleştirdi. Yönetim, TTB verilerine göre 102’si hekim, 500’e yakın sağlık çalışanının hayatını kaybettiği deprem bölgesindeki illeri ziyaret etti.

TTB’nin ilk durağı Diyarbakır oldu. TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, aralarında sağlık çalışanlarının da bulunduğu, 100’e yakın kişinin hayatını kaybettiği Galeria isimli sitenin enkazına karanfil bıraktı.

TTB yöneticileri depremin ağır yıkıma neden olduğu Adıyaman’a gitti. Depremin sembolü haline gelen ve sarsıntıların başladığı 4.17’de duran saatin bulunduğu kulenin önünde toplanan TTB yönetici ve üyeleri, ölenlerin anısına karanfil bıraktı.

“Karanfil Elden Ele; Acımızı Paylaşıyor, Sessizce Birleşiyoruz” sloganıyla düzenlenen etkinlikte konuşan TTB Başkanı Fincancı, sağlık çalışanlarının yalnız bırakıldıklarını söyledi.

Kamu otoritesini eleştiren Fincancı, “Hazırlıksız yakalandıkları bu olağandışı durumda kamu otoritesinin tek elde toplama, paylaşmama ve paylaştırmama ısrarının çaresizlik ürettiğine, sağlık kuruluşlarını, sağlık çalışanlarını ve toplumu kaosa sürüklediğine birlikte tanıklık ettik. Afet ve olağandışı durumlarla baş edebilmek kamusal bir görev iken, bu görev için hiçbir hazırlık olmaması yaşamdan yana sürdürdüğümüz çabaların sonuçsuz kalmasına, dayanışma içinde depremzede meslektaşlarımızı biraz olsun rahatlatabilmek için üstlendiğimiz sorumluluklarda da yalnız bırakıldığımıza şaşırmadık elbette” dedi.

Fincancı sözlerini, “Türk Tabipleri Birliği olarak, yıllardır söylediklerimizi bugüne kadar dikkate almayan Sağlık Bakanlığı’nın ve iktidarın ihmali nedeniyle, on binlerce insanımızı yitirdik hem mendillerimiz hem de yüreklerimiz kanıyor durmadan” cümleleriyle tamamladı. Depremin etkilediği diğer illerde de eş zamanlı anma etkinlikleri düzenlendi.

TTB Merkez Konsey üyeleri, Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Adana, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa’da hekim ve sağlık çalışanlarını ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Depremzede hakimlere malzeme desteği

TTB, hekimler için malzeme yardımı kampanyası da başlattı. TTB depremde tıbbi malzemelerini kaybeden, intörnler dahil tüm depremzede hekimlere talep etmeleri halinde, malzeme dağıtacak.

TTB internet sitesinden; “Hekimlerin 17 Mart 2023 saat 17.00'a kadar formu doldurarak TTB'ye başvurmaları halinde, ihtiyaç listesinde seçebilecekleri malzemeler (scrubs, stetoskop, otoskop, ışık kaynağı, terlik vb.) ya da ileri teknik-teknolojik olmamak kaydıyla formun "Diğer" kısmında açıklamaları ile belirtebilecekleri gereksinimler, tabip odaları/koordinasyon merkezleri tarafından imza karşılığında iletilecektir” duyurusu yaptı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG