Erişilebilirlik

Deprem Bölgesinin Yeniden İnşasına İlişkin Kararlar


Kahramanmaraş merkezli depremin ardından OHAL ilan edilen illerdeki yerleşme ve yapılaşmaya ilişkin yeni kararlar alındı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında “Olağanüstü Hal Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin” başlığıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, çeşitli kararları içeriyor.

Kararnameye göre, afetten etkilenen geçici ve kesin iskan alanları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resen belirlenebilecek.

Orman Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş fiilen orman vasfı taşımayan alanların vasfı değiştirilerek Hazine adına tescil edilecek. Vasfı değiştirilen alanların iki katından az olmamak kaydıyla Hazine arazisi orman tesis edilmesi amacıyla Orman Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilecek. Deprem bölgesinde tespit dışı bırakılan yerler de hazineye tescil edilecek.

Geçici ve kesin iskan alanlarında, kiraya verilen mesire yerleri, orman parkları ve taşınmazlara ilişkin kiralama sözleşmeleri ile maden ruhsatları resen iptal edilmiş sayılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar ile özel mülkiyete tabi bütün taşınmazlar için devir ve acele kamulaştırma kararı alınabilecek.

Plan, parselasyon, yapı ruhsatı, taşınmaz mülkiyeti veya imar haklarının aktarılması, takas ve trampa işlemleri ve bu işlemler nedeniyle düzenlenen dosyalardan damga vergisi, resim, harç ve harcamalara katılma payı alınmayacak.

Kamulaştırma işlemleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı veya Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülecek. Yerli veya yabancı kişi, kurum ve kuruluşlar, bakanlıkça gösterilecek yerlerde konut ve işyeri yaptırabilecek. Yıkıntı atıklarının dökümü valilikçe belirlenen alanlara yapılacak.

Bu arada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ eliyle Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde ilk etapta yapılacak 855 konut için inşaat çalışmalarının başladığını duyurdu.

Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen ve 43 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremlerde, 520 bin dairenin bulunduğu 160 binden fazla bina yıkılmış ya da ağır hasar görmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konutların bir yıl içinde yeniden inşa edileceği sözünü vermişti.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG