Erişilebilirlik

Depremde Can Kaybı 45 Bin 89 Kişiye Yükseldi


Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli 24 gün önce meydana gelen iki depremde hayatını kaybeden kişi sayısı resmi verilere göre, 45 bin 89'a yükseldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan son açıklamaya göre depremden etkilenen 10 ilde toplam can kaybı 45 bin 89 kişi oldu. Yine AFAD verilerine göre bölgede bugüne kadar 11 bin 20 artçı deprem yaşandı.

Öte yandan depremde yıkıma uğrayan Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ'dan ayrılıp farklı illere giden kişi sayısı da 1 milyon 971 bin 589'a ulaştı.

AFAD açıklamasında bölgede arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü belirtilirken depremden etkilenen şehirlerde halen “Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, İtfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’lar ve uluslararası arama kurtarma personelinden oluşan toplam 6.368 arama kurtarma personeli görev yapmaktadır. Ayrıca AFAD, Emniyet, Jandarma, MSB, UMKE, Ambulans Ekipleri, Yerel Güvenlik, Yerel Destek Ekipleri ve 3.768 gönüllü dahil olmak üzere, sahada görevlendirilen saha personel sayısı ile birlikte bölgede görev yapan toplam personel sayısı 234.636'dır. Afet bölgesinde başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör vb. iş makineleri olmak üzere toplam 18.040 aracın görevi devam etmektedir” denildi.

Son günlerde en çok tartışılan bölgedeki çadır ihtiyacıyla ilgili olarak yapılan açıklamada da “358.037 çadırın kurulumu gerçekleştirilmiştir. 11 ilimizdeki 332 noktada çadır kentler oluşturulmuştur. 10 il ve 162 noktada konteyner kent kurulumları devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Artçılar sürüyor

Hatay'ın Antakya ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 10.20'de Antakya Körfezi'nde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Sarsıntı, yerin 11,06 kilometre derinliğinde kaydedildi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, sarsıntının ardından ekiplerin saha taramasının sürdüğünü belirterek, "Şu ana kadar olumsuz bir ihbar almadık, taramalarımız sürüyor" dedi.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlunun davaları ayrı görülüyor – 18 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG