Erişilebilirlik

Depremde Can Kaybı 38 Bini Aştı


Kahramanmaraş
Kahramanmaraş

Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli iki ayrı depremden etkilenen 10 ilde bir yandan ölü sayısı artarken diğer yandan mucize kurtuluş haberleri gelmeye devam ediyor. Depremin 12'nci gününde hayatını kaybedenlerin sayısı 38 bin 44 kişi olarak açıklandı.

Yapılan resmi açıklamaya göre depremde hayatını kaybeden kişi sayısı 38 bin 44’e yükseldi. Yaralı sayısı da son olarak 108 bin 68 olarak açıklandı. Yıkılan bina sayısı da mevcut tespitlere göre 6 bin 444 olarak belirlendi.

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son incelemelere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, kontroldan geçen 577 binden fazla binadan 56 bin 80 binanın yıkılmış ya da acil yıkılacak şekilde ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Adıyaman
Adıyaman

AFAD tarafından yapılan açıklamada da depremin ardından geçen 12 günde toplam 4 bin 734 artçı sarsıntı olduğu belirtildi.

Bir yandan enkaz kaldırma çalışmaları başlamışken bazı bölgelerdeyse arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Son olarak depremin üzerinden geçen 261 saatin ardından Antakya’da iki kişi daha bulundukları enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

Diyarbakır
Diyarbakır

Arama ve kurtarma ekipleri, Antakya’da yıkılmış bir özel hastane binasının enkazından 34 yaşındaki Mustafa Avcı ve 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu isimli iki kişiyi sağ olarak çıkardı. Hem Avcı hem de Şakiroğlu’nun sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Her iki depremzede de hastaneye sevk edildi.

Depremin 260'ıncı saatinde de Hatay’da 10 yaşında Osman isimli bir erkek çocuk da sağ olarak enkazdan çıkarıldı. Osman’ın sağlık durumunun da iyi olduğu açıklandı. Osman’dan iki saat önce 258'inci saatte de Kahramanmaraş’taki Ebrar Sitesi enkazından 41 yaşındaki Neslihan Kılıç isimli kişi sağ olarak kurtarıldı.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG