Erişilebilirlik

Depremzede Aile 50’den Fazla Kediyle Çadırda Yaşıyor


13 milyon kişiyi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler bölgede yaşayan milyonlarca hayvanı da olumsuz etkiledi. Depremde sahipleri ölen ya da kendileri göçük altında kalan kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlara depremzede hayvan severler sahip çıkıyor.

Depremzede Aile 50’den Fazla Kediyle Çadırda Yaşıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan Küçükçay ailesi depremde evlerinin yıkılması sonrası kendi kedilerinin yanı sıra diğer depremzedeler tarafından da terk edilen 50’den fazla kediyi de koruma altına alarak çadırda yaşayama başladı.

Zeytuniye Mahallesi sakinlerinden Canet Küçükçay VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada evcil hayvanların ve sokak hayvanlarının da depremle birlikte depremzede olduklarını belirtti.

Anne babası ve 5 kardeşiyle birlikte 50’den fazla kedi ve bir köpekle birlikte çadırda yaşayan Canet Küçükçay, “Deprem nedeniyle Allah’tan merhamet diliyorsak, Allah’ın yarattığı canlara da merhamet göstermeliyiz“ dedi.

Küçükçay, “Biz uzun zamandır sokaktaki kedi, köpek gibi hayvanların tedavi ve kısırlaştırılmasıyla zaten ilgileniyorduk. Deprem sonrası ilk 10 gün bize de çadır ulaşmadı, çadır ayarladığımız anda 50-60 kişiyle ve kedilerimizle birlikte çadırda kalmaya başladık. Bu süreçte birçok insan kedisini, köpeğini, kuşunu bırakıp gitti. Biz o kalan hayvanları da göz ardı etmedik. Hem çadırımızda, hem bahçede yerler yaparak onların barınmasını sağladık. Şu anda burada 50-60 kedinin yanı sıra 10’a yakın köpek var. Severek yaptığınız zaman bu hiç zor olmuyor, kendimize nasıl hizmet ediyorsak, onlara da öyle hizmet ediyoruz. Bu başımıza gelen depreme felaket diyoruz, Allah’tan yardım ve merhamet diliyoruz ama Allah’ın yarattıklarına merhamet etmiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG