Erişilebilirlik

Depremzede Çocuklara Psikolojik Destek Veriliyor


Kahramanmaraş merkezli depremden en çok etkilenen kentlerden biri olan Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde depremin 7’inci gününde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, vatandaşlar enkaz altındaki yakınlarının sağ kurtulması için umutla bekliyor.

Depremin ağır travması büyükler kadar depremzede çocukları da olumsuz etkiledi. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Psikoteknik Ekibi, deprem nedeniyle evlerinden olmuş vatandaşlar için kurulan çadır kentlere giderek, orada bulunan çocuklar için yaptıkları oyun ve etkinliklerle psikolojik destek vermeye çalışıyor.

VOA Türkçe ’ye konuşan Rehber Öğretmen İhsan Kandemir, depremi yaşayan çocukların henüz travmayı atlatamadıklarını gözlemledikleri için böyle bir etkinlik çalışması planladıklarını ifade etti.

Depremzede Çocuklara Psikolojik Destek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00

Kandemir, “Depremde yakınlarını ya da evlerini kaybeden anne-babalar haliyle çocuklarıyla ilgilenemiyorlar. Biz de bu anlamda hayatlarını devam ettirerek yaşadıkları trajediden biraz olsun uzaklaşmaları için bazı oyun ve etkinlikler yaparak onları eğlendiriyoruz. Aslında amacımız onların psikolojisinin bir an önce normale dönmesini sağlamak. Tabi ekibimiz sadece çocuklarla değil bu anlamda yetişkinlerle de görüşmeler yaparak onlar için de farklı yöntemler izliyor. Onlara da dokunmaya çalışıyoruz’’ dedi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG